Ograniczenia prędkości na wodzie są powszechnie stosowane, głównie w celu ochrony brzegów, marin, zapewnienia bezpieczeństwa innych użytkowników ruchu czy osób kąpiących się.
Na wodach morskich wprowadzane są w portach, na niektórych torach wodnych i w ciasnych przejściach na mocy przepisów portowych lub zarządzeń dyrektorów Urzędów Morskich. Często nie są oznaczone znakami, a o ich istnieniu można dowiedzieć się, czytając wydawnictwo nawigacyjne – Locję. Zazwyczaj informacje o maksymalnej prędkości malowane są na główkach portów, falochronach czy budynkach kapitanatów.
Na wodach śródlądowych ograniczenia prędkości wprowadzają Urzędy Żeglugi Śródlądowej, a fakt ten jest publikowany w Dzienniku Urzędowym danego województwa. Ograniczenia prędkości na torach wodnych są też oznaczane znakami – co ciekawe, nie zakazu, a nakazu nieprzekraczania prędkości. Znak ten to maksymalna prędkość na białym tle, w czerwonej kwadratowej ramce. Uwaga, podobny znak, ale przekreślony na skos, oznacza zakaz postoju w pobliżu znaku.
Cały artykuł dostępny w Jachtingu Motorowym 6/2017. Kup wersję papierową+online za 24.70 PLN, po kliknięciu w link.