Około 8 milionów ton plastiku jest wyrzucane do światowych oceanów każdego roku. Podaje się, że liczby te będą rosły. Nasze piękne morskie życie i jego naturalne siedliska są stale zagrożone przez szkodliwe toksyny i chemikalia w zanieczyszczonych wodach. W celu podniesienia świadomości o ochronie środowiska i zapewnienia alternatywy dla ekologicznego jachtingu EKKA Yachts zatrudniła kapitana Petrosa, żółwia morskiego (Caretta Caretta), aby poprowadził firmę i przemysł jachtowy w kierunku zrównoważonych praktyk.
Kapitan Petros był świadkiem szkodliwego wpływu plastiku i zanieczyszczeń chemicznych na życie morskie i dostarczył EKKA Yachts cennych rad, które pomogą chronić jego piękny dom, dzielony z ludźmi.
„Żółwie morskie są współtowarzyszami podróży po Morzu Śródziemnym. My również mamy silną potrzebę podróżowania, a następnie powrotu do komfortu naszego domu. Dla dużej populacji żółwi morskich greckie wybrzeże jest domem. Rodziny wracają każdego roku, aby rozpocząć nowy cykl życia. Żółwie morskie żyją długo (do 50 lat!), a zauważyliśmy, że ludzie angażują się w praktyki, które zakłócają naturalne środowisko morskie” – „mówi” kapitan Petros.
Dzięki konsultacjom kapitana Petrosa EKKA Yachts może podzielić się swoim przewodnikiem – który został sformułowany we współpracy z HELMEPA – z właścicielami, gośćmi czarterowymi i załogą, aby zapewnić proste, zrównoważone rozwiązania, które mają duży wpływ na środowisko morskie.
1. Uważaj na to, gdzie kotwiczysz.
Kotwiczenie na kamienistym, trawiastym lub koralowym dnie może zniszczyć okoliczne morskie życie, zwłaszcza gąbki morskie, jeżowce, rozgwiazdy, kraby i ryby.
Łąki Posidonia – ekosystem trawy morskiej często nazywany „płucami Morza Śródziemnego” – są obecnie zagrożone z powodu działalności człowieka. Aby uniknąć dalszego niszczenia Łąk i dna koralowego, kapitan Petros zaleca kotwiczenie w wyznaczonych miejscach, polach cumowniczych lub na piaszczystym dnie.
2. Używaj przyjaznych dla środowiska środków czyszczących i detergentów.
Konserwacja łodzi może mieć wpływ na środowisko wodne, jeśli szkodliwe chemikalia przedostaną się do oceanu. Produkty zawierające chlor, amoniak, fosforany, wodorotlenek potasu i rozpuszczalniki niszczą życie morskie lub powodują dysharmonię składników odżywczych, prowadząc do zakwitów glonów, które są szkodliwe dla środowisk wodnych.
Kapitan Petros prosi, aby załoga używała nietoksycznych środków czyszczących i spłukiwała jachty słodką wodą. Co więcej, należy co roku nakładać wosk na łódź, aby uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń, a tym samym zmniejszyć częstotliwość czyszczenia. Załoga powinna również zaopatrzyć jacht w przyjazne dla środowiska środki czystości i filtry przeciwsłoneczne.
3. Ogranicz hałas.
Hałas i wibracje pochodzące z działalności człowieka – choć mogą nie być słyszalne – pokonują duże odległości pod wodą. Może to być niebezpieczne dla żółwi morskich, ponieważ uniemożliwia usłyszenie drapieżników lub komunikację.
Przeprowadzanie regularnych przeglądów lub używanie maszyn izolujących od wibracji pomoże zminimalizować hałas pochodzący z jachtów. Szczególną ostrożność należy zachować podczas żeglugi do morskich obszarów chronionych.
4. Stosuj nietoksyczne powłoki lub metody przeciwporostowe, aby chronić jacht i środowisko.
Kadłuby jachtów w procesie zwanym biofoulingiem gromadzą mikroorganizmy, rośliny i algi. Aby zapobiec przyczepianiu się niepożądanych organizmów morskich do kadłuba, stosuje się chemikalia przeciwporostowe. Powłoki przeciwporostowe mogą jednak powodować, że do wody wyciekną szkodliwe chemikalia. Aby tego uniknąć, powinno się stosować nietoksyczne powłoki i praktykować bezpieczne metody, które wykorzystują fale ultradźwiękowe, enzymy lub płyny silikonowe, aby chronić zarówno jacht, jak i środowisko.
5. Ogranicz korzystanie z jednorazowych tworzyw sztucznych, opakowań i toreb plastikowych.
Plastikowe torby, butelki z wodą, balony i słomki często wyglądają dla morskich zwierząt jak jedzenie. Po przypadkowym spożyciu takich plastikowych odpadów wiele zwierząt umiera.
Należy zminimalizować ilość odpadów i unikać jednorazowych tworzyw sztucznych, opakowań po żywności oraz plastikowych toreb podczas czarteru jachtu. Plastikowe słomki i mieszadła dobrze jest zamienić na metalowe. Zamiast po jednorazowe butelki, warto sięgnąć po takie do wielokrotnego napełniania, a worki foliowe zamienić na biodegradowalne torby.
6. Przed wyrzuceniem odpadów organicznych podziel je na mniejsze części.
Żywność i odpady organiczne są nietoksyczne i ulegają degradacji. Jednak odpady muszą być odpowiednio małe, aby zostały wchłonięte i nie powodowały zanieczyszczeń. Zgodnie z międzynarodową konwencją o zapobieganiu zanieczyszczeniom, Marpol Annex V, odpady żywnościowe przed ich usunięciem muszą zostać rozdrobnione na 25-milimetrowe (lub mniejsze) kawałki. Należy je wyrzucić co najmniej 3 mile morskie od brzegu lub 12 mil morskich (w obszarze specjalnym).
Zobowiązanie do całorocznego zrównoważonego rozwoju
EKKA Yachts jest zaangażowana w podnoszenie świadomości na temat kwestii środowiskowych i dostarczanie alternatywnych rozwiązań dla ekologicznego jachtingu. Firma współpracuje z organizacjami ochrony przyrody i aktywnie wspiera ARCHELON, stowarzyszenie ochrony poświęcone ochronie żółwi morskich w Grecji. Dodatkowo, zespół EKKA zwiększa swoje zaangażowanie w ochronę środowiska poprzez zobowiązanie do przekazywania 10% rocznego dochodu z zarządzania czarterem na rzecz organizacji ekologicznych.
fot. arch. EKKA Yachts