Dubai Marina
Największa przystań jachtowa na świecie, w której zacumowane są jachty warte miliony dolarów. Położona jest u stóp Princess Tower, czyli najwyższego budynku mieszkalnego świata. Najwidoczniej posiadacze fortun ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wychodzą z założenia, że jak już bić rekordy, to najlepiej wszystkie.
Dubai Marina jest także nowoczesną dzielnicą mieszkalną. Zaczyna się od Al Sufouh Road (niedaleko Dubai Media City) i obejmuje kompleksy mieszkaniowe Jumeirah Beach Residence oraz The Beach, które nie bez powodu mają plaże w swych nazwach. Wysokie wieżowce wznoszą się wzdłuż krętego i szerokiego kanału oraz samej przystani, która działa jak magnes na turystów, a jednocześnie jest miejscem odpoczynku mieszkańców Dubaju. Można tu spacerować, wybrać się na lunch lub kolację, odwiedzić shisha bar lub po prostu podziwiać okolicę. W pobliżu znajduje się też centrum handlowe Dubai Marina Mall.
Z Dubai Marina blisko jest również na nadmorski deptak (The Walk) oraz na wspomniane plaże, które nie są może niczym szczególnym, stanowią jednak dobre miejsce do relaksu (łącznie z wylegiwaniem się w łóżku z baldachimem), uprawiania sportów wodnych i kąpieli w turkusowych wodach Zatoki Perskiej. Widok od tej strony na dzielnicę mieszkalną Dubaju jest imponujący. Bywalcy tych okolic podkreślają, że jest tam bezpiecznie i panuje przyjazna atmosfera. Można też odnieść wrażenie nienagannego porządku oraz czystości. W przystani jachtowej nie brakuje niczego, co może być potrzebne żeglarzom.
Marina Bay
Hotel Marina Bay Sands jest ikoną Singapuru, a zarazem jednym z najbardziej charakterystycznych współczesnych budynków świata. Wznosi się w centrum miasta, zaś sławę zawdzięcza przede wszystkim odkrytemu basenowi znajdującemu się na łączącej dachy platformie, położonej na 57. piętrze, czyli na wysokości 200 m. Widok na zatokę Marina Bay jest stąd jedyny w swoim rodzaju. Hotel jest oczywiście tylko częścią ogromnego kompleksu, na który składa się m.in. kasyno (główny inwestor prowadzi przede wszystkim tego typu biznes), centrum handlowe, centrum kongresowe, muzeum nauki i sztuki oraz hala widowiskowa. W sąsiedztwie hotelu znajduje się ogród botaniczny, a wokół zatoki wiedzie promenada, którą można dojść do centrum miasta i innych atrakcji turystycznych. Spod centrum handlowego The Shoppes at Marina Bay Sands kursują też charakterystyczne łodzie, którymi można wybrać się na wycieczkę po zatoce i rzece. I tu, niestety, przykra informacja dla miłośników pływania po wodach Dalekiego Wschodu – brak w pobliżu hotelu kei dla gości (jest za to nabrzeże, do którego regularnie przybijają największe wycieczkowce świata).
Marina Grande
Na wyspie Capri położonej w Zatoce Neapolitańskiej znajduje się przystań jachtowa, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najdroższych marin świata. Marina Grande, bo o niej mowa, to malutki port, który już w starożytności stanowił ważną bazę handlową na Morzu Śródziemnym. W latach 50. XX w. odkryli go turyści i od tamtego czasu wyspa stopniowo stawała się jednym z miejsc najczęściej wybieranych przez milionerów i gwiazdy filmowe na czas wakacji. Szczyt sezonu przypada na Capri w maju, kiedy odbywa się tydzień żeglarski Rolex Capri. Wówczas też koszt cumowania jachtu osiągają najwyższy pułap – 2 900 euro za dzień (to światowy rekord).
Niewielki port dzieli się na dwa baseny – handlowy oraz ten przeznaczony dla statków wycieczkowych i jachtów prywatnych. Capri oferuje także
wiele atrakcji na lądzie, a ich ilość zaskakuje, biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię wyspy (10,4 km2). Znajdują się tam m.in. ruiny rzymskich willi, kolejka linowa, kręte, zabytkowe drogi, malownicze ogrody, groty i wyjątkowe formacje skalne. Od tej małej wysepki można oczekiwać naprawdę wiele, ale trzeba pamiętać, że poza pokładem jachtu czy łodzi nie uda się zaznać tam ciszy i spokoju – turyści będą wszędzie, a cumowanie u brzegu Capri należy planować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
Port Hercule
Szukając luksusu i ekstrawagancji, nie można też pominąć miasta, w którym mieszka największy odsetek milionerów i miliarderów – Monako. Tutejsza marina to otoczony stromymi wzgórzami Port Hercule, skąd rozciąga się widok na miasto, które nocą błyszczy światłami kasyn, drogich hoteli i willi celebrytów. Nowoczesny, oferujący wszelkie możliwe udogodnienia Port Hercule jest też jednym z niewielu portów głębokowodnych na Francuskiej Riwierze i oczywiście jedynym w Monako. Po licznych remontach, z których ostatni miał miejsce w 2011 r. (wymieniono wówczas pomosty), zabytkowy port daje możliwość komfortowego cumowania 700 statków, superjachtów i łodzi. Marina ta przyciąga nie tylko przepiękną lokalizacją, ale też prestiżowym Monaco Yacht Show, który odbywa się wczesną jesienią oraz majowym Grand Prix Monako. Te dwa spektakle na wodzie są niemal obowiązkowe dla pasjonatów luksusowego żeglarstwa oraz spragnionych wrażeń turystów. Trzecie kultowe wydarzenie, z którego słynie Monako, to oczywiście rajd Monte Carlo, najstarszy cyklicznie kontynuowany rajd samochodowy na świecie.
Więcej luksusowych marin w Jachtingu Motorowym 2/2018. Kup wersję online w wakacyjnej cenie 9.90 PLN!