Można rozróżnić następujące rodzaje korozji:
- elektrolityczna,
- szczelinowa,
- pod wpływem prądów błądzących.
Podczas wykonywania prac instalacyjnych szczególną uwagę należy zwrócić na korozję galwaniczną oraz korozję pod wpływem prądów błądzących. Korodowanie urządzeń może wynikać ze złej instalacji elektrycznej lub zastosowania niewłaściwych materiałów.
Niszczące działanie korozji elektrochemicznej rozpoczyna się z chwilą zwodowania łodzi. Korozja w fazie początkowej przebiega dość szybko i niezauważalnie, gdyż zwykle dotyczy części niewidocznych z zewnątrz, znajdujących się pod wodą. Często dopiero wyciągnięcie jachtu z wody ukazuje ogrom zniszczeń. Z tego też powodu należy zabezpieczyć wszystkie elementy narażone na działanie korozji, stosując anody cynkowe lub magnezowe. Taka ochrona może okazać się niewystarczająca, jeżeli jakieś urządzenia elektryczne zostaną niewłaściwie podłączone lub zewnętrzne wyposażenie jednostki pływającej wykonano z nieodpowiedniego materiału.
Łódź znajdująca się w wodzie stanowi swego rodzaju ogniwo galwaniczne, ponieważ różne materiały (lub stopy metalu), takie jak stal i brąz lub mosiądz znajdują się w tym samym elektrolicie, którym jest słona woda. To jest powodem pojawienia się korozji elektrolitycznej.
Aby doszło do korozji, muszą zostać spełnione pewne warunki –metale muszą znajdować się w tym samym elektrolicie zawierającym tlen i być połączone ze sobą elektrycznie. Wtedy następuje przepływ elektronów z metalu o niższym potencjale (anoda) do metalu o potencjale wyższym (katoda). Zachodzą wówczas dwie reakcje chemiczne: utlenianie i redukcja (odtlenianie). Utlenianie (uwalnianie elektronów) ma miejsce na anodzie, zaś zjawisko redukcji (pochłanianie elektronów) zachodzi na katodzie.
Aby uniknąć korozji elektrochemicznej elementów zanurzonych w wodzie, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Zaleca się, aby każdy z takich elementów zabezpieczyć anodami ochronnymi, połączonymi w jeden system. Najczęściej stosuje się anody cynkowe. UWAGA! Taki system powiązanych ze sobą anod ochronnych nie może posiadać połączenia z ujemnym obiegiem instalacji elektrycznej na jachcie.
fot. Tomasz Malinowski
Cały artykuł dostępny jest w Jachtingu Motorowym 1/2019. Kup wersję online w cenie 14,40 PLN, po kliknięciu w link.