Cortex ma być próbą zredefiniować dotychczas stosowanego na jachtach urządzenia VHF. Jest to pierwsze radio VHF z wbudowanym transponderem i odbiornikiem AIS w klasie B SOTDMA.
Zdaniem Jeffa Robbinsona prezesa Vesper Marine innowacje w technologii AIS, ekran dotykowy i monitorowanie ruchu statków jest paliwem rakietowym dla podwyższenia bezpieczeństwa w ruchu morskim i śródlądowym, jednak tradycyjne urządzenia VHF nie dotrzymywały tempa tym zmianom. W materiałach marketingowych firmy prezentujących nowe rozwiązanie można zobaczyć zderzenie dwóch łudząco do siebie podobnych modeli VHF z roku 1993 i 2019. Zdaniem Robbinsona Cortex dokona radykalnego przetasowania tej sytuacji na rynku. Czy tak się stanie, biorąc pod uwagę siłę przyzwyczajeń konsumenckich, zobaczymy. W każdym razie warto zapoznać się z Cortexem, gdyż jest on rzeczywiście bardzo dojrzałą i nowoczesną koncepcją zastosowania AIS na rekreacyjnych jednostkach pływających.
Cortex to zmodernizowany VHF
Urządzenie składa się z modułu centralnego i końcówek – słuchawek w formie nowoczesnego smartphonu. Moduł centralny zainstalowany jest na jachcie i podłączony jest do anteny oraz transpondera. Na ekranie urządzenia końcowego można w czasie rzeczywistym śledzić ruch wokół jachtu, a na aplikacji na zwykłym telefonie funkcjonalność informacyjna działa gdziekolwiek jesteś. System analizuje ruch jachtów i alarmuje użytkownika o potencjalnych zagrożeniach. Dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego w prosty sposób można wykonywać czynności, które starą metodą wymagają innych procedur. Np. chcąc wywołać dany jacht, wystarczy wybrać jednostkę na ekranie i nacisnąć przycisk „call”, by wywołać bezpośrednią rozmowę z jednostką. Cortex w sposób ciągły prezentuje sytuacje krzyżowania się kursów jednostek czy sektory świateł nawigacyjnych, kiedy użytkownicy rozmawiają przez radio. Do dyspozycji użytkownika jest dziesięć sztuk urządzeń końcowych, które wydają z siebie czysty dźwięk o natężeniu do 85 dBA. Jeśli słuchawka jest wyłączona, alternatywnym źródłem dźwięku jest 10-watowy głośnik. Cortex realizuje przydatne funkcje dla radia takie jak monitorowanie kanału głównego i podrzędnego, ulubione kanały a uzupełnieniem manualnego interfejsu jest praktyczne kółko do wybierania funkcji, co oznacza, że można operować na urządzeniu jedną ręką. Klawisze na urządzeniu są ergonomiczne – praca w rękawicach czy z odmokniętymi dłońmi jest możliwa. Załączenie funkcji człowiek za burtą (MOB) spowoduje aktywowanie trasy powrotnej na wszystkich urządzeniach końcowych i zaznaczenie waypointa, który poprzez sieć NMEA 2000 wyświetli się także na głównym ploterze na jachcie. Ważny jest czas pracy na wymiennym akumulatorze – wynosić ma 12h. W skład systemu wchodzą stacje dokujące do ładowania końcówek.
Najsłodsze na koniec. Cena stacji bazowej z jedną słuchawkę to nieco ponad 1700 EUR. Każda następna końcówka kosztuje prawie 600 EUR. Do tego mogą dojść miesięczne koszty aktualizacji systemu 10 EUR na miesiąc – posiadając bezpłatny program podstawowy nie otrzymasz funkcji alarmowania o zagrożeniach w czasie rzeczywistym.