Projekt 54-metrowego Widera 180 właśnie się rozpoczął, a pierwsze przymiarki do montażu kadłuba zaczną się na początku przyszłego roku. Produkt finalny najprawdopodobniej będzie miał swoją premierę w lutym 2022 roku.
Andrea Vallicelli & C Yacht Design są odpowiedzialni za projekt jachtu, stworzyli oni niebanalne linie jednostki zamykające olbrzymią przestrzeń tę techniczną jak i apartamentową. Na uwagę zasługuje specjalna strefa plażowa przeznaczona do wypoczynku i kąpieli słonecznych. Jej integralną częścią jest basen kąpielowy z morską wodą, spa, sala gimnastyczna. Całkowita powierzchnia tej strefy to aż 160 metrów kwadratowych. Dodatkowo jest tu także strefa dokowania i lądowania na wodzie dla 10-metrowego tendera.
WIDER 180 jest także ucieleśnieniem zielonego projektu z zerową emisją spalin. Jacht będzie wyposażony w główny i zapasowy generator prądotwórczy, które będą korzystać z paliwa tradycyjnego.
„Jestem entuzjastą tego projektu, także jego pięknych nowoczesnych linii, a także jego zielonej duszy” – powiedział Marcello Maggi prezes rady nadzorczej stoczni. –To jest to, w co mocno wierzymy. Otwieramy drogę do implementacji napędów elektrycznych w superjachtach i to jest właściwa ścieżka działania, którą warto wspierać, bez oglądania się za siebie."
WIDER 135 jest kolejnym projektem zaprezentowanym przez ekipę włoskich pasjonatów superjachtów. Ta jednostka będzie całkowicie wykonana z aluminium. Sylwetka jachtu jest bardzo nowoczesna, dynamiczna i robi ogromne wrażenie. To zupełnie innych projekt marki Wider, niż te które do tej pory oglądaliśmy. W oczy rzuca się olbrzymi pokład kąpielowy na rufie, ta część jachtu ma powierzchnię 90 metrów kwadratowych. Autorem projektu jest także inne studio: Centro Stile WIDER pod kierownictwem Michele Lubrano Lobianco.
Dla tych zapowiedzi stoczni ważne jest także tło biznesowe. Przypomnijmy, że przedsięwzięcie jest dość młode, jego początki sięgają 2010 roku. Stocznia ma od lipca tego roku nowych udziałowców w tym znanego przemysłowca Filipa Zeptera. Dwa modele, WIDER 32 i 42, które Wider Yachts do tej pory miał w ofercie będą modernizowane, a każda kolejna produkcja będzie organizowana jako osobny projekt z osobną ekipą i zapleczem produkcyjnym. Nowi właściciele zapowiadają, że ich celem jest wprowadzenie stoczni na listę spółek giełdowych. Będziemy ten proces obserwować z dużym zaciekawieniem.
Ciekawie brzmi także zapowiedź Tiziano Giovanetti, który z przemysłem stoczniowym związany jest od 1986 roku. Według jego deklaracji firma w ciągu pięciu lat wprowadzi takie rozwiązania w zakresie elektrycznych napędów jachtowych, które pozbawią ich dotychczasowych ograniczeń. Nikt do tej pory nie ogłosił publicznie tak odważnych planów. Ale skoro w credo stoczni wpisana jest nie tylko miłość do morza, ale także chęć i wola przekraczania granic, winniśmy wszyscy trzymać kciuki za powodzenie tych zamierzeń.