W prace nad produkcją jachtu było zaangażowanych aż 200 menadżerów projektu, sztab architektów projektu, inżynierów, szkutników. Wszyscy pracowali na efekt niezwykłego morskiego jachtu. Linie zewnętrzne jednostki są dziełem Zuccon International Project, a projekt wnętrz jest ręki Laury Sessy.
Jacht ma 79 metrów długości i 13,5 m szerokości. Zgrabna rzeźba jednostki przykuwa uwagę gapiów i pasjonatów tematu. Kadłub jachtu jest smukły, o morskiej charakterystyce.
Olbrzymi potencjał drzemiący w tej konstrukcji tylko z pozoru przez pryzmat warunków hotelowych na 5 pokładach dla 12 osób może wydawać się mało satysfakcjonujący, nie mniej w tym zakresie inwestycyjnym to dobry wynik. Trzeba dodać, że w podobny poziom komfortu reprezentuje 15 kabin dla załogi, które pomieszczą 29 osób i kolejne 5 kabin dla personelu. Jeden z pokładów jest całkowicie przeznaczony dla właściciela jachtu. Jacht osiąga prędkość maksymalną 15 w @ 1600 rpm dzięki instalacji dwóch motorów CAT 3516C każdy o mocy bez mała. 2200 KM.
CRN ma obecnie na tapecie 4 inne właścicielskie jednostki CRN M/Y 138 (62 metrów), CRN M/Y 139 (70 metrów) and CRN M/Y 141 (60 metrów), o których usłyszymy jeszcze w tym roku. Stocznia należy do grupy Ferretti Yachts. Początki CRN sięgają 1963 r. Stocznia ma swoją siedzibę w Anconie. Specjalizuje się w budowie jachtów z kadłubami stalowymi oraz aluminiowymi w rozmiarach od 45 do 95 metrów. Potencjałem stoczni są wykwalifikowani fachowcy, zatrudnieni na stałe a także 80 tys. metrów uzbrojonego terenu z wielką mariną, w której jednostki są wodowane. CRN ma na swoim koncie 180 wybudowanych statków.