Dla Sanlorenzo celem projektu SP110 było napisanie nowej historii sukcesu w żeglarstwie rekreacyjnym, ponieważ wkracza w świat łodzi Open Coupé ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju. Ta najnowocześniejsza propozycja otwiera nowy rozdział w sektorze jachtów, ponieważ może zapewnić niezrównane osiągi, będąc jednocześnie przyjazną dla środowiska.
Fundamentalny w tworzeniu SP110 jest projekt kadłuba, opracowany przez Marco Arnaboldi i zoptymalizowany do użycia z napędem strugowodnym. Ten rodzaj napędu ma przewagę nad napędem tradycyjnym, ponieważ jest mniej wrażliwy na zmiany wagi łodzi, a zatem bardziej uniwersalny. Studium linii wodnych pozwoliło uzyskać zaskakująco wydajny kadłub o maksymalnej szerokości ponad 8 metrów i całkowitej długości 33 metrów. Dwustronna burta gwarantuje z jednej strony szerokość zapewniającą doskonałą pływalność – która pozwala zachować najwyższe osiągi i komfort nawet na wzburzonym morzu – a z drugiej strony oferuje znaczną powierzchnię, którą można wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Nadrzędna w pracy była kwestia zrównoważonego rozwoju i dalsza optymalizacja zużycia i wydajności. Aby osiągnąć znacznie niższą wagę, zastosowano różne rozwiązania, np. lekkie materiały, takie jak szkło laminowane (użyte do dużych powierzchni okien, które pokrywają prawie 80% łodzi). Zewnętrzny kolor okien pasuje do koloru kadłuba, dzięki czemu powierzchnia jest jednolita, a jednocześnie rozjaśnia wnętrza.
„Cały kadłub i pokład wykonane są z hybrydowego połączenia węgla i materiałów kompozytowych” – wyjaśnia Marco Arnaboldi. „Celem było maksymalne zmniejszenie wagi, oczywiście bez uszczerbku dla wytrzymałości i trwałości konstrukcji, przy użyciu technologii i rozwiązań, z którymi już pracowałem i które testowałem. Dużo mówi się o zrównoważonym rozwoju i oszczędności paliwa: lekkość wynikająca z efektywnego przetwarzania i stosowania nowych materiałów przyczynia się do drastycznego zmniejszenia emisji CO2 na milę produkcji, co jest obecnie bardzo istotne”.