Ventures Pte Ltd w Singapurze zleciło studiu Iddes Yachts niewiarygodne zadanie zaprojektowania platformy nowej generacji do innowacyjnych badań i eksploracji na morzu. Projekt 300-metrowej konstrukcji składa się z trzech dobrze przemyślanych modułów.
Statek badawczy współtworzą trzy sektory: 13-poziomowa kula mieszcząca miasteczko naukowe, pokład obserwacyjny i łączący oba elementy kadłub. Przemyślane zestawienie tych elegancko wykonanych elementów pozwala Earth 300 spełnić swoją misję. Indywidualnie podejście do projektowania poszczególnych modułów pozwoliło przewyższyć oczekiwania pomysłodawców, spełniając wymagania operacyjne bez żadnych kompromisów projektowych.
Jak sugeruje nazwa, Earth 300 ma 300 m długości. Szerokość platformy wynosi 46 m, a wysokość 60 m. Na pokładzie znalazły się 22 pomieszczenia przeznaczone na laboratoria i 20 kabin VIP. Jak podaje studio Iddes Yachts, jednostka pomieści 160 naukowców, 20 ekspertów, 20 studentów i 40 gości i 165 osób załogi. Statek jest doskonale wyposażoną jednostką badawczą i zdecydowanie przełamuje wszelkie dotychczasowe granice wyznaczane przez designerów w projektowaniu jachtów. W laboratoriach znalazły się najnowocześniejsze sprzęty i wszelkie materiały niezbędne do prowadzenia badań bezpośrednio na pokładzie. Koncept to zrównoważone połączenie luksusowego jachtu z jednostką eksploracyjną. Aaron Olivera, dyrektor generalny inicjatywy Earth 300, stwierdził, że celem statku jest przeniesie działań i badań na rzecz ochrony środowiska morskiego na nowy poziom. Patrząc na jednostkę, nie można się z tym nie zgodzić.
fot. arch. IddesYachts