To wyjątkowe wyróżnienie elektrycznych promów pasażerskich będzie wyznaczać drogę dla przyszłych projektów i innowacji w tym obszarze. Tegoroczna nagroda zostanie przyznana po raz 23, a ceremonia wręczenia odbędzie się podczas gali Maritime Awards.
Nominowani to:
- Prom Bryggen zaprojektowany i zbudowany przez Damen Shipyards Group w Gorinchem
- Prom sprężynowy NZK-100 zaprojektowany i zbudowany przez Holland Shipyards Group w Hardinxveld-Giessendam
- Prom sprężynowy Düsternbrook zaprojektowany i zbudowany przez Holland Shipyards Group w Hardinxveld-Giessendam.
Jury wybrało nominowanych na podstawie kryteriów projektu, ekonomii, zrównoważonego rozwoju i środowiska, bezpieczeństwa i procesu budowy.
Wszystkie siedem promów jest całkowicie bezemisyjnych, a wybór napędu elektrycznego i systemu energetycznego został dokonany z myślą o wymagającym profilu operacyjnym.
Promy pracują 17 godzin na dobę, 365 dni w roku. Każdy rejs trwa około godziny, a 17 razy dziennie promy są w pełni ładowane w mniej niż dziesięć minut. Jest to proces automatyczny dzięki systemowi cumowania, który tworzy bezpieczne połączenie pomiędzy statkiem a stacją ładowania na lądzie.
O projekcie
Bryggen Ferries to pierwsza flota w pełni elektrycznych statków pasażerskich i ważny kamień milowy dla elektryfikacji morskiej. Flota uruchomiona w 2019 roku składa się z siedmiu statków elektrycznych obsługujących drogi wodne stolicy Danii, Kopenhagi. Operatorem jest wiodąca na świecie firma transportu publicznego Arriva.
System baterii LTO firmy Echandia został wybrany ze względu na jego poziom bezpieczeństwa, a także w celu utrzymania wagi i wymiarów całego systemu na minimalnym poziomie, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących doładowania, trwałości i żywotności.
Innowacyjny projekt, zarówno tego typu statku, jak i systemów cumowania i ładowania energetycznego dowodzi, że statki elektryczne, oprócz nikłego wpływu na środowisko, mogą być również korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.
Fot. arch. Echandia