Statki mają zostać zwodowane latem 2021 r., Nowy napęd hybrydowy jest innowacyjnym połączeniem zintegrowanych elektrycznych systemów Volvo Penta Inboard Performance Systems (IPS), najnowocześniejszych agregatów prądotwórczych i zaawansowanych systemów zarządzania statkami.
Wiosną 2020 roku zespół Volvo Penta podjął się nowego i ekscytującego projektu pilotażowego dla wieloletniego klienta i użytkownika systemu Volvo Penta Inboard Performance System (IPS), MHO & Co. Misją tego duńskiego operatora było stworzenie dwóch hybrydowych statków transferowych dla załogi (CTV) dla Ørsted - jednego z największych operatorów farm wiatrowych na świecie. Łącząc najlepszy w swojej klasie napęd Volvo Penta IPS i doświadczenie Danfoss Editron w zakresie morskich systemów elektryfikacji oraz własnych elektrycznych silników napędowych i generatorów, firmy pracują nad stworzeniem zaawansowanego rozwiązania hybrydowego, które zapewni maksymalny czas pracy bez przestojów, wysoką wydajność i manewrowość.
„W Volvo Penta zawsze dążymy realizacji innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań, które są efektem podejmowanych przez naszych klientów wyzwań” - mówi Peter Granqvist, dyrektor ds. Technologii w Volvo Penta. „Jednym z najlepszych sposobów ulepszania naszej technologii jest podejmowanie się tych śmiałych projektów i współpraca z innymi liderami technologii. Ten projekt wiele nas uczy na temat eksperymentalnych rozwiązań technicznych i cieszymy się, że możemy zobaczyć wyniki i dowiedzieć się więcej. Jako projekt pilotażowy ten system nie jest jeszcze gotowy do sprzedaży”.
35-metrowe promy zostały zaprojektowane przez MHO & Co we współpracy z Incat Crowther w Wielkiej Brytanii i Australii, a zbudowane przez Afai Southern Shipyard w Chinach. Oba statki będą mogły pomieścić 24 osoby załogi i będą wyposażone w dużą część wypoczynkową i osiem kabin. OTVK będą obsługiwać morską farmę wiatrową Hornsea Two w Ørsted, położoną od 56 Mm (89 km) do 65 Mm (120 km) od wybrzeża Yorkshire na Morzu Północnym.