Foiler został doposażony w nową funkcjonalność. Stocznia ogłosiła, że po modernizacji kokpitu kolejnym nowym urządzeniem pokładowym stanie się dżojstik i nowy bardziej efektywny zespół napędowy, który ma zapewnić najwyższej klasy doświadczenia z pływania foilerem nad wodą. Nowy Foiler jest premierą na rok 2020.
Stocznia zadaje retoryczne pytanie, czy ktoś widział jacht, na którym zlokalizowane na dziobie stanowisko sterowe, byłoby komfortowe dla prowadzącego? Fakt, nie ma takiego jachtu, przynajmniej do tej pory. Widzieliśmy wiele różnych adaptacji sterówek, nawet tak oryginalnych, cofniętych niemalże na samą rufę jak w przypadku niekontynuowanej przez Bavarię serii E. Ale stanowisko sterowe na dziobie? To nie do końca jest jednak prawdą. Takie dziobowe stanowiska sterowe można zobaczyć i użytkować na łodziach wędkarskich. W oparciu o dziobowy napęd służą one wędkarzowi do powolnego przemieszczania się po spokojnej wodzie w trakcie spinningowania. W przypadku Foilera jest jednak nieco inaczej, bo tu idzie o pływanie w pełnym ślizgu z pokonywaniem fal włącznie i pozycją ułożenia ciała w pełnym komforcie. Stocznia chwali się też, że jej rozwiązanie daje przewagę taktyczną nad tradycyjnymi ślizgowymi jednostkami, które muszę mierzyć się z falą korzystając ze znacznej części swojego kadłuba, podczas gdy foil śmiga na foilach trzymając gardę w postaci wyniesionego kadłuba, który nie stawia oporu wodzie. W przypadku omawianego wędkarskiego rozwiązania komfortowo można pływać przy minimalnym zafalowaniu i tylko z małymi prędkościami. Tu Foil oferuje prędkości przekraczające 40 w.
Foiler napędzany jest dwoma zmarynizowanymi silnikami V8 o łącznej mocy 740 KM. Zdaniem stoczni osiągnięto perfekcyjne wytłumienie komory silnikowej. Jednostka unosi się nad wodą na wysokości 1,5 metra, co sprawia, że widok ten jest naprawdę przykuwający wzrok. Osiągnięcie efektu wyjścia w górę następuje po uzyskaniu prędkości 18 w. Struktura jednostki została w całości wykonana z węgla. Zdublowane stanowisko sterownicze na dziobie umożliwia utrzymanie pełnej kontroli nad jednostką po przetransferowaniu funkcjonalności ze stanowiska głównego.
Z jednostki można korzystać także jak ze zwykłego jachtu i cieszyć się pływaniem na wodach o głębokości od 60 cm w górę. Enata ostro atakuje tym projektem także klientów szukających luksusowego tendera do swoich super jachtów.
fot. video Guillaume Plisson