Jakie własności powinna mieć lornetka używana na jachcie?
Podstawowym wymogiem jest pełna wodoszczelność i hermetyczność obudowy sprzętu. Lornetka używana przez wodniaków często będzie narażona na bryzgi wody, także tej agresywnej - słonej, morskiej. W godzinach porannych zwykle mamy do czynienia z rosą, która osiadać będzie na każdej wychłodzonej powierzchni. Zdarzyć się też może, że lornetka pozostanie gdzieś na pokładzie lub na decku i zmoczy ją deszcz. Aby wnętrze lornetki nie zaparowało, nie może być ona wypełniona powietrzem zawsze zawierającym wodną parę. Lornetka musi być hermetycznie odizolowana od atmosfery i wypełniona obojętnym gazem, najczęściej azotem. Kolejny wymóg to solidna, trwała obudowa, będąca w stanie sprostać często intensywnej eksploatacji podczas żeglugi. Idealne na jacht są lornetki pokryte gumą, która pełni kilka ważnych funkcji. Po pierwsze, guma stanowi warstwę antypoślizgową: gdy łódź mocno kołysze się na wodzie, lornetka sama nie zsunie się ze stołu czy siedziska w kokpicie. Po drugie, lornetkę pokrytą gumą przyjemniej trzyma się w dłoniach, chwyt jest pewniejszy. Nie bez znaczenia jest także izolacja termiczna: ogumowana lornetka mniej nagrzewa się na słońcu. Jednocześnie, gdy jest zimo, nie ochładza dłoni. Co więcej, gumowa powłoka lornetki, o ile jest właściwie sprężysta, zabezpiecza ją przed skutkami wstrząsów i delikatnych uderzeń, a tych na jachcie jest zawsze sporo. Odnośnie optyki lornetki jachtowej wymogi są dwa. Niezależnie od powiększenia lornetka wodniacka musi oferować jak największe pole widzenia. Dodatkowo układ optyczny powinien dawać jasny kontrastowy obraz, który zapewni możliwość prowadzenia obserwacji w każdych warunkach – po zmroku, w nocy i przed świtem.
Nikon Monarch HG 8x30
Pierwsza z prezentowanych lornetek jest jednocześnie najmniejszą z całej trójki. Jej wymiar 12 x 12,5 x 4,5 cm. Model Monarch HG 8x30 To najwyższej jakości kompaktowa lornetka, którą bez problemu można obsługiwać jedną ręką, druga w tym czasie może spoczywać na sterze. Niewielkie wymiary lornetki sprawiają, że jest ona idealnym sprzętem do nauki dzieci sztuki obserwacji. Model jest bardzo lekki - ma masę zaledwie 450 g. Dzięki małym rozmiarom oraz wadze po zacumowaniu w porcie chętnie wyruszymy z nią na ląd. Dodatkowo dzięki wygodnemu i elastycznemu neoprenowemu paskowi z powodzeniem może przez długi czas wisieć na szyi nie powodując jej zmęczenia. Jak na sprzęt z najwyższej półki przystało, Nikon zadbał o każdy detal – obudowa wykonana jest z monolitycznego odlewu magnezowego, co pozwala połączyć solidność z lekkością. Regulowane muszle oczne wykonane są z metalu, co zapewnia dającą się wyczuć precyzję i lata bezproblemowej eksploatacji. Pokrywki obiektywów do lornetki mocowane są na elastycznych paskach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie grozi zgubienie pokrywek, a po ich założeniu na obiektywy, są one niemal szczelnie chronione przed kurzem, brudem, odciskami palców czy bryzgami wody. Obserwacja przez Nikon Monarch 8x30 to czysta przyjemność. Wielkie pole widzenia o średnicy 8,3° znacznie ułatwia szybkie odnalezienie celu i podążanie za nim bez względu na sposób poruszania się naszego jachtu i celu.
Nikon Monarch 7 10x42
Lornetka Monarch 7 10x42 to niezawodny i uniwersalny sprzęt. Sprawdza się ona nie tylko w kręgu żeglarzy, ale i również wśród turystów, myśliwych, ornitologów oraz leśników. Model Nikon Monarch 7 10x42 oferuje wyjątkowy kompromis między gabarytami, masą, rozmiarami i możliwościami optycznymi. Powiększenie 10x jest największym, jakie jest sens używać w klasycznej lornetce na wodzie. Większe powiększenie oferuje trzecia propozycja. Z trzech przedstawionych lornetek, Monarch 7 10x42 gwarantuje najjaśniejszy obraz, a w konsekwencji zapewnia najlepsze rezultaty podczas obserwacji po zmroku, podczas nocy i przed świtem. Wszystko to dzięki stosunkowo dużym obiektywom o średnicy 42mm i bardzo skutecznym powłokom antyodblaskowym dbającym o minimalizowanie strat światła. Jeśli często pływamy po ciemku, warto pomyśleć właśnie o tym modelu, który zapewni odpowiednią widoczność na wodzie. Lornetka jest pokryta miłą w dotyku, miękką gumą i świetnie leży w ręku u osób o średnich i dużych dłoniach. Z racji powiększenia 10x i masy 660 g, warto tę lornetkę obsługiwać oburącz - zapewni to stabilny i pewnych chwyt. Model wykonany jest z nowoczesnych włókien węglowych, a także posiada mocowane na paskach pokrywki obiektywów. Przy polu widzenia o średnicy 6,7° nadal możemy mówić o lornetce szerokokątnej, doskonale nadającej się do obserwacji toru wodnego przed nami lub poszukiwania miejsca do cumowania. Monarch 7 10x42 to jeden z najlepszych wyborów ,jeśli zależy nam na wysokiej jasności obrazu oraz znacznym powiększeniu, ale nie kosztem utraty poręczności czy ergonomii.
Nikon Stabileye 12x32
Ostatnia z polecanych lornetek to coś specjalnego – model wyposażony w optyczną stabilizację obrazu. Mimo drżenia rąk i kołysania się jachtu, obraz w lornetce ani drgnie! To jednocześnie jedna z najciekawszych propozycji, gdy na jachcie potrzebne jest duże powiększenie – w tym wypadku 12x. Nikon Stabileye 12x32 wyposażony jest w żyroskopy, które w mechaniczny sposób korygują położenie kardanowo zawieszonych pryzmatów i co za tym idzie drgania lornetki. To sprawia, że obraz widziany w okularach jest całkowicie „uspokojony”. Usunięcie drgań daje liczne korzyści. Po pierwsze, użycie dużego powiększenia staje się możliwe nawet przez osoby o wrażliwym błędniku – patrząc przez Stabileye’a nie pojawią się zawroty głowy. Po drugie, w silnie powiększonym obrazie stabilizacja znacznie ułatwia precyzyjne ustawienie ostrości. Po trzecie stateczny obraz pozwala z łatwością podążać za szybko poruszającymi się celami, mimo że sami znajdujemy się na kołyszącym się pokładzie. Druga strona medalu to pewne ograniczenia sprzętu, z których koniecznie trzeba sobie zdawać sprawę. Przy powiększeniu aż 12x i obiektywach o średnicy tylko 32mm, lornetka ta nie będzie nadawała się do obserwacji nocnych - dawany obraz będzie za ciemny. Pole widzenia o średnicy 5° jest znacznie mniejsze niż w przypadku dwóch wcześniej omówionych konkurentów. W porównaniu z modelami klasycznymi lornetka jest dość ciężka, bo ma masę 1130 g. Zasilanie układu żyroskopów stanowią dwie baterie 1,5V w standardzie „AA”, a ich zestaw wystarcza na kilkanaście godzin pracy układu stabilizacji.