Co to jest grib meteorologiczny? Najprościej i bez zbędnego zagłębiania się w etymologię można powiedzieć, że jest to format pliku do przechowywania i transportu pewnych danych meteorologicznych, które zostały wyliczone na podstawie matematycznego modelu atmosfery. Plik został wygenerowany przez system komputerowy i zapisany w wersji Grib1 (starszej) lub Grib2 (nowszej).
Wybrany obszar, którego dotyczy model pogodowy, jest podzielony za pomocą siatki geometrycznej na mniejsze rejony. Obliczenia wykonywane są w punktach przecięcia linii tworzącej siatkę geometryczną. Wymiary boków siatki świadczą o rozdzielczości modelu. Im oczka są mniejsze, tym model jest dokładniejszy. Stopień odzwierciedlenia okolicznych warunków w punkcie przecięcia siatki wpływa na jakość prognozy na przyległym terenie. Problemy mogą się pojawiać w takich miejscach jak morska strefa brzegowa, obszar pomiędzy wyspami, fiordy, jeziora, teren o zróżnicowanym krajobrazie itp. Czyli tam, gdzie występuje duża zmienność warunków brzegowych.
Zwracaj uwagę na to, z jakiego modelu i w jakiej rozdzielczości zostały wygenerowane dane, które do Ciebie trafiają. Nie zawsze „dostawca” griba przekazuje takie informacje. Za przykład mogą posłużyć różne aplikacje pogodowe na smartfony.
Co jeszcze warto wiedzieć? Model zaniża siłę silnych, a zawyża siłę słabych wiatrów – dane są uśredniane.
Podczas korzystania z gribów ważne jest, abyś wiedział, z jakiego modelu pogodowego i w jakiej rozdzielczości otrzymujesz prognozę pogody oraz czy model jest globalny, czy dopasowany do warunków lokalnych.
Przykładowe modele pogodowe, które dostarczają takich informacji jak siła i kierunek wiatru na wysokości 10 m, ciśnienie zredukowane do poziomu morza (MSL) itp.:
GFS – model globalny, rozdzielczość: 0,25°, 0,5°, 1,0°, 2,0° i analogicznie: COAMPS – globalny, 0,2°, 0,5°, 1,0°, 2,0°,COAMPS Europe – regionalny, 0,2°, COAMPS ICM – regionalny, 13 km, ICM model UM – regionalny, 4 km,
WRF Europe – regionalny, 0,1°, Arpege Europe – regionalny, 0,1°
Arome – regionalny, 0,01°,0,025°, GEM – globalny, rozdzielczość: 0,24°
NOGAPS, globalny, 1,0°, YRNO – regionalny, 0,1°×0,2°,
ICON – regionalny, 0,125°, SKIRON – regionalny, 0,1°, ALADIN - regionalny, 0,1°
HIRLAM – regionalny, 5–15 km
Inne modele, które określają takie parametry jak kierunek i prędkość prądu, fal wiatrowych, fal martwych, wysokość fal wiatrowych, fal martwych itp.:
RTOFS – globalny, 0,25°, FNMOC WW3 Euro – regionalny, 0,2°
FNMOC WW3 Global – globalny, 1,0°, MyOcean Globar HR – globalny, 1/12°
MyOcean Med. – regionalny, 1/36°, MyOcean Balic – regionalny, 0,028°
MyOcean IBI – regionalny, 1/36°
Griby można odbierać za pośrednictwem internetu lub fal radiowych – ale o tym napiszę w następnym artykule. Jeśli żeglujesz blisko strefy brzegowej i jesteś w zasięgu odbioru internetu z nadajników naziemnych, to nie powinno być większego problemu technicznego.
Więcej na ten temat można przeczytać w Jachtingu Motorowym 2/2016. Dostep on-line do pełnej wersji numeru tutaj w cenie 14.40 PLN.
Fot. arch. Galeon