Istnieją jednak sytuacje wymagające pokonania dużych odległości, szczególnie pod wiatr lub prąd, w których dodatkowy napęd kajaka jest przydatny zwłaszcza dla starszych kajakarzy lub tych, którzy lubią popłynąć kajakiem na ryby. Miłośnicy motoryzacji potrafili do napędu kajaków zastosować silniki Sterlinga a nawet silniki parowe z bocznymi kołami łopatkowymi, co ze względu na wywrotność kajaka nie było zbyt mądrym posunięciem.
Nazwy kajaka w większości krajów są podobne: angielski - kayak, niemiecki - kajak booten, francuski - kayak, nazwę tą zapożyczono z języka Inuitów mieszkańców obszarów arktycznych. Kajaki z napędem nazwano power kayak, motokayak, motorized kayak, jet kayak.
Zalety kajaka to zgrabny, wąski kadłub stawiający mały opór hydrodynamiczny oraz niewielkie zanurzenie. Wąski kadłub umożliwia wiosłowanie dwustronnym wiosłem, siedząc twarzą w kierunku pływania. Olbrzymią zaletą kajaka jest także łatwość transportu np. na dachowym bagażniku. Głównymi wadami jest wywrotność i mało miejsca w kadłubie, co utrudnia miłośnikom wędkowania łowienie ryb z kajaka. Aby uniknąć wywrócenia kajaka stosuje się kadłuby typu katamaran (Wavewalk®), kadłuby z jednym lub dwoma podpierającymi kajak pływakami, rozchylaną końcówkę kadłuba na kształt litery Y (Freedom Hawk Fishing Kayaks) lub też wychylane na bok części kadłuba (Winix Fishing Kayak). Jednym z najprostszych i najłatwiejszych sposobów jest połączenie dwóch kajaków ustawionych burta w burtę aluminiowymi rurami (Switchsport Wingman). Przerwę między kajakami zasłania się prostokątną płytą tworzącą pokład - stolik. Do płyty tej przykręcony jest pantograf silnika. Tym sposobem w ciągu kilku minut można otrzymać zgrabny stabilny katamaran złożony z dwóch kajaków świetnie nadający się do połowów. Takie rozwiązanie opatentował w 1997 roku Amerykanin Vilis Zigurs. Minusem jest duża szerokość konstrukcji, co uniemożliwia posługiwanie się podwójnym kajakowym wiosłem. Pozycja wioślarzy przodem do dziobu uniemożliwia wiosłowanie dwoma klasycznymi jednostronnymi wiosłami łodziowym zmuszając do używania pagajów lub wioseł przegubowych. Jednak użycie silnika spalinowego lub elektrycznego skutecznie eliminuje te wiosłowe niedogodności.
Więcej na ten temat można przeczytać w Jachtingu Motorowym 5/2016. Dostęp on-line do pełnej wersji numeru tutaj w cenie 14.40 PLN.
Fot. Ocean Blue, Freedom Hawk, Aquanami.eu, Native Watercraft, SeaEagle.com, Hobie Fishing