Planowanie kosztów czarteru
Jeżeli czarterujesz jacht po raz pierwszy, zastanawiasz się pewnie, ile będzie to kosztowało. Koszt czarteru (podzielony pomiędzy wszystkie osoby z załogi) jest zwykle podobny do ceny urlopu w czterogwiazdkowym hotelu z widokiem na morze, chociaż można również wydać dużo mniej.
Cena czarteru jachtu zależy od wielu czynników. Wpływa na nią m.in. typ jednostki (motorowej bądź żaglowej) i jej marka, wiek, miejsce postoju, długość czarteru itp. Nowe łodzie są oczywiście droższe – różnica w cenie między jachtem „prosto ze stoczni” a trzy- lub czteroletnim może być znacząca, nawet jeśli ten starszy jest na tyle dobrze utrzymany, że zapewnia praktycznie taki sam komfort i właściwości nautyczne jak nowszy. Jeśli chodzi o szczyt sezonu, to na Adriatyku przypada on na lipiec i sierpień, dlatego jeżeli nie jesteś ograniczony przez wakacje szkolne, warto rozważyć czarter we wrześniu lub w maju, kiedy ceny są relatywnie niższe. Poza tym masz wtedy znacznie więcej jachtów do wyboru, nie ma tłoku w kurortach, a pogoda również jest ładna, co daje dużo lepszą relację ceny do jakości.
Jeżeli wybrałeś już wymarzony jacht, należy zwrócić uwagę na to, że cena czarteru obejmuje wyłącznie wynajem łodzi. Poza nim należy doliczyć wcześniej inne koszty, takie jak postój w marinie i paliwo. Najlepiej w tym celu zebrać pieniądze od załogi do kasy jachtowej. Koszt paliwa zależy pośrednio od planu rejsu. Dzięki położeniu Chorwacji na kontynencie i licznych wysepkach wystarczy wyjść w morze na trzy godziny, aby zmienić miejsce postoju.
Ceny postoju w marinach kształtują się w zależności od długości jachtu. Średnia cena za łódź o długości 43 stóp wynosi 50–70 euro za dobę. Koszty cumowania w marinach dobrze jest sprawdzić przed wypłynięciem w internecie, szczególnie że są one dosyć różnorodne. Warto wziąć pod uwagę możliwość darmowego kotwiczenia na redzie lub w zatoczkach, co w istotny sposób ogranicza wydatki.
Oczywiście rozpiętość cen samego czarteru również może być ogromna, od rozwiązań niskobudżetowych aż po luksusowe jednostki imprezowe. Jednakże zwykle podejrzanie niska cena może zwiastować dodatkowe „atrakcje”, których wolałbyś jednak uniknąć. O tym napiszę szerzej w następnym wydaniu „JM”.
Wybór jachtu
Sam wybór jednostki zależy wyłącznie od Twojej fantazji i pomysłu na spędzenie wakacji. Jeżeli zależy Ci na komforcie i szybkim przemieszczaniu się między wyspami lub marinami, lepiej zdecydować się na jacht motorowy, jednakże tu koszt paliwa będzie znacznie wyższy niż przy jachcie żaglowym. Jacht żaglowy będzie idealny, jeżeli chcesz spędzić spokojne wakacje i się zrelaksować. W tym wypadku oferty agencji są bardzo bogate, dlatego możesz wybrać swoją jednostkę spośród wielu rodzajów, a koszty zwykle niższe, ze względu na mniejsze zużycie paliwa. Rodzinom z małymi dziećmi polecam katamarany ze względu na ich stabilność i większą ilość miejsca od jednostek jednokadubowych o analogicznej długości.
Podpowiedź:
Tym, którzy chcą spędzić swoje wakacje w szczycie sezonu (lipiec i sierpień), sugerujemy aby zarezerwowali swój jacht z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, dlatego że z nadejściem wiosny wszystkie najlepsze sztuki są już dawno zaklepane, a oferta agencji jest mocno przebrana. Im dłużej zwlekasz, tym mniejsza szansa, że uda Ci się zarezerwować optymalną dla Ciebie jednostkę. Najlepiej zarezerwować czarter przed końcem stycznia.
Więcej na ten temat znajdziecie w „Jachtingu Motorowym” 1/2015. Dostęp do numeru tutaj w cenie 14.40 PLN.
Fot. arch. Kuhnle-Tours, Sea Ray, Helly Hansen