Nic tak nie stresuje podczas rejsu jak ciągły hałas wydobywający się z silnika i innych mechanizmów jachtu. Jeżeli dodać do tego wibracje kadłuba, to dyskomfort pływania znacznie się zwiększa. Są jednak sposoby, by sobie z tym przykrym problemem poradzić.
Na jachcie motorowym głównym źródłem hałasu jest silnik, przekładnia i śruba napędowa. Szczególnie silniki wysokoprężne wytwarzają dźwięki i wibracje o niskiej częstotliwości, które są trudne do wytłumienia. Do tego dokładają się dźwięki wytwarzane przez pompy, wentylatory, stery strumieniowe (elektryczne lub hydrauliczne), siłowniki autopilota, tarcie kadłuba o wodę i powietrze. Wszystkie te czynniki powodują powstanie uciążliwego hałasu o różnych częstotliwościach. W jego skład oprócz dźwięków słyszalnych wchodzą infradźwięki, a czasami także ultradźwięki. Źródłami niesłyszalnych przez człowieka infradźwięków mogą być wentylatory systemów klimatyzacyjnych i ich nawiewy w kabinie, nawiewniki, opływanie elementów wyposażenia pokładowego przez powietrze czy wibracje niedokręconych elementów wyposażenia. Infradźwięki, mimo że ich nie słychać, mogą źle wpływać na organizm, powodując stany przygnębienia i niepokoju. Są one natomiast słyszalne przez zwierzęta, co może być przyczyną ich podenerwowania lub apatii.
Zwalczanie hałasu Sposoby zwalczania hałasu dzielą się na bierne i aktywne. Do pierwszej grupy należą wszelkiego typu materiały dźwiękochłonne powodujące wytłumienie fali dźwiękowej. Materiały te powinny charakteryzować się dużą porowatością lub włóknistością umożliwiającą wniknięcie fali dźwiękowej do ich wnętrza. Dzięki temu poprzez zwiększoną oporność przepływu następuje zamiana energii fali dźwiękowej na ciepło. W materiałach włóknistych do pochłaniania energii dochodzi przez tarcie wewnętrzne, w materiałach porowatych zaś przez tłumienie drgań powietrza w porach. Wszystkie te ustroje akustyczne działają sprawnie w zakresie częstotliwości powyżej 300 Hz. Częstotliwości niższe od tej wartości są słabo pochłaniane przez porowate izolacje dźwiękochłonne. Wymusza to użycie ustrojów membranowych lub rezonatora szczelinowego Helmholtza. Skutecznie tłumi on niskie dźwięki, jednak jego konstrukcja musi być dostosowana do częstotliwości fali, którą ma tłumić. Rezonator Helmholtza ma formę komory połączonej kanałem z otwartą przestrzenią.
Cały artykuł przeczytasz w Jachtingu Motorowym 4/2013. Dostęp online do numeru tutaj w cenie 14.40 PLN.