To nieprawda, że w Polsce jedynym ciekawym śródlądowym regionem żeglarskim są Wielkie Jeziora Mazurskie. Jednym z tych do niedawna zapomnianych jest Wielka Pętla Wielkopolski – połączenie dawnych towarowych dróg wodnych o długości w sumie niemal 700 km. Dziś stary szlak odżywa dla wodniaków pływających dla przyjemności.
Wielka Pętla Wielkopolski bywa też nazywana Pętlą Wielkopolsko-Lubusko-Kujawską, łączy bowiem trzy województwa: wielkopolskie, lubuskie oraz kujawsko-pomorskie.
Poszczególne odcinki trasy mają długość odpowiednio 356,5 km, 167,9 km oraz 153,5 km – w sumie 687,9 km. Szlak prowadzi z Kostrzyna nad Odrą Wartą do Santoka, następnie Notecią przez Czarnków i Nakło na przedmieścia Bydgoszczy, stamtąd Kanałem Górnonoteckim przez jezioro Gopło i Kanał Ślesiński do Konina. Następnie wiedzie ponownie Wartą przez Poznań i Międzychód do Santoka, w którym Warta łączy się z Notecią. Warto zauważyć, że odcinek trasy z Kruszwicy do portu w Koninie-Morzysławiu niekiedy określa się mianem Wodnych Wrót Wielkopolski. Cała pętla składa się formalnie z trzech niezależnych dróg wodnych, tworzących jak gdyby trójkąt. Północny, równoleżnikowy odcinek z Kostrzyna nad Odrą do Bydgoszczy to ważna niegdyś trasa Wisła–Odra. Dziś fatalnie zaniedbana, ma jednak szanse na rewitalizację za unijne pieniądze, stanowi bowiem część Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 z Antwerpii do Kłajpedy. Na razie RZGW Poznań… „rozpoczął prace mające na celu poprawę estetyki obiektów hydrotechnicznych na Noteci. Odświeżone zostaną głównie konstrukcje śluz – odmalowane zostaną poręcze, pasy wzdłuż krawędzi śluz, wrota do poziomu wody, polery oraz drabinki” (komunikat RZGW Poznań z 14.9.2014 r.). No cóż, dobra psu i mucha.
Więcej na temat Wielkiej Pętli Wielkopolski można przeczytać w Jachtingu Motorowym 8/2014. Dostęp do numery tu taj w cenie14.40 PLN.