Po pracowitym roku i bardzo udanym sezonie wystawowym, MarQuip postanowił skoncentrować się na dwóch projektach systemów napędowych 100 m+. Spalinowo - elektryczne systemy napędowe pozwalają jachtom m.in osiągać efektywne obciążenie poprzez selektywne zastosowanie prawidłowej liczby generatorów.
Zespół MarQuipa opracował własne układy wydechowe dla obu projektów. Na jachtach tej wielkości kluczowym jest upewnienie się, że odpowiedni system znajduje się we właściwej lokalizacji. Przy spalinowo - elektrycznych systemach napędowych, wybranie odpowiedniej pozycji dla odprowadzania spalin jest bardzo istotne ze względu na samą ilość gazów w użyciu, wyjaśnia dyrektor zarządzajacy firmy Dennis Bravenboer.
Pierwszy projekt nad którym pracuje zespół będzie bazował na tradycyjnym rozwiązaniu, w którym każdy generator będzie wyposażony w filtry cząstek stałych oraz pojedynczy wylot na maszcie. Specjalnie zaprojektowany tłumik działajacy na niskich i średnich częstotliwościach będzie umieszczony w siłowni. Redukcja zakłóceń o wysokiej częstotliwości będzie możliwa dzięki elementowi filtracyjnemu. Pomiędzy tymi systemami zostanie zapewnione tłumienie hałasu ponad 35 dB (A) przy minimalnym zużyciu przestrzeni na pokładzie.
Drugi projekt jest bardziej niestandardowy - wyróżniać go będzie obecność aż trzech wylotów do wybioru. Wyzwaniem była ograniczona przestrzeń dla odprowadzania spalin, która wymogła inne podejście do instalacji. Marquip proponuje 3 rozwiązania. Pierwszym sposobem na niewielką przestrzeń jest użycie wylotu, który znajduje się powyżej linii wody. Zastosowanie tej metody jest możliwe w sytuacji, gdy kierunek wiatru uniemożliwia użycie wylotu masztu lub gdy prędkość jachtu jest niewystarczająca na wykorzystanie wylotu do stosowania pod wodą. Drugie rozwiązanie polega na użyciu wylotu do stosowania pod wodą, podczas gdy jacht jest w ruchu. Warunkiem koniecznym do zastosowania tego wylotu jest odpowiednia prędkość poruszania się jachtu. Ostatnią metodą jest tak jak w przypadku projektu pierwszego zastosowanie pojedynczego wylotu na maszcie oraz filtra cząstek stałych. Metoda ta może być stosowana, gdy jacht będzie znajdował się w porcie lub goście będą zażywać kąpieli w morzu. Wylot znajdujący się na maszcie jest szczególny, ponieważ łączy generatory z systemami znajdującymi się blisko silnika, aby zapewnić minimalną stratę ciepła spalin przed wejściem do system filtracji.
Oba projekty udawadniają wszechstronność zespołu MarQuipa, który proponuje swoim klientom niestandardowe rozwiązania przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnej technologii.
fot. arch. Azure Yacht Design & Naval Architecture