Systemy paliwowe napędu diesla są bezpieczniejsze podczas obchodzenia się z nimi niż ich zasilane benzyną odpowiedniki. Silniki diesla nie posiadają systemu zapłonowego, więc wszystkim, czego potrzebują do pracy to czyste paliwo i czyste powietrze.
Każdy początkujący mechanik lub osoba o większych zdolnościach technicznych i skłonnościach do prac mechanicznych będzie w stanie przeprowadzić rutynową konserwację silnika diesla. Każdy mechanik z umiarkowanymi lub większymi umiejętnościami oraz doświadczeniem będzie mógł wymontować i wymienić wtryskiwacze paliwa, pompę paliwową i wyregulować luzy zaworowe, co opiszę w poniższym artykule.
Do prac konserwacyjnych i obsługowych nie są wymagane wysoce specjalistyczne narzędzia i przyrządy. Przegląd rutynowych zadań serwisowych pomoże nowym właścicielom diesla opracować listę części zapasowych i materiałów eksploatacyjnych, które powinny znaleźć się na pokładzie łodzi. Poniżej przedstawiam podstawowe informacje dla właścicieli łodzi napędzanych dieslem.
Zdarzenie „unieruchomionej łodzi”
Gdy samochód przestaje jechać i zatrzymuje się na środku drogi, holowanie jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza w dobie telefonów komórkowych. Gdy łódź przestaje płynąć po wodzie, uzyskanie pomocy nie jest tak proste. Dla sterników łodzi pewna znajomość mechaniki jest równie ważna jak nawigacja i praktyka morska. Jeżeli łódź zawiedzie podczas rejsu, sternicy muszą być przygotowani na to, że zostaną pozostawieni sami z problemem, zwłaszcza gdy znajdują się z dala od brzegu, w oddalonych obszarach lub w czasie niepogody. Wzburzone wody, deszcz i wrażliwe lub cierpiące na chorobę morską osoby i zwierzęta na pokładzie będą znacząco komplikowały sytuację. Nawet dobrze utrzymywane łodzie pod względem technicznym mogą doznać mechanicznych usterek, dlatego zawsze należy mieć zapisany w swoim telefonie kontakt do osoby lub firmy, która sprawnie dokona holowania łodzi.
Technika silników diesla
Obecnie istnieją dwie „generacje” silników diesla powszechnie spotykanych na łodziach. Generacja klasyczna (starsza) posiada mechaniczne systemy wtrysku paliwa, a nowsza sterowany komputerem system common rail. Elektronika kontroluje, jak nowsze diesle spełniają normy emisji spalin (ustawy o redukcji emisji przez silniki diesla). Klasyczne silniki z pompą wtryskową regulowaną mechanicznie mogą nie spełniać norm emisji spalin i nie są sprzedawane jako „nowe”, jednak w całej flocie łodzi roboczych i rekreacyjnych wciąż reprezentują przeważającą większość zainstalowanej bazy napędowej. Są one nadal w szerokim użyciu w każdej części świata. Części do silników z mechanicznie sterowanym wtryskiem są powszechnie dostępne. Silniki te pozostaną z nami jeszcze przez wiele lat.
Zdięcia: Vetus
Cały artykuł dostępny jest w Jachtingu Motorowym 4/2018. Kup wersję online w cenie 14,40 PLN, po kliknięciu w link.