Suzuki zaprezentowało najnowsze silniki zaburtowe o mocy 150 i 175 KM. Modele DF175AP i DF150AP jako pierwsze z tej klasie pozwalają na zmianę kierunku obrotów śruby napędowej.
W 2015 roku Suzuki wprowadziło do swojej oferty silniki DF150TG i DF175TG. Spotkały się one z bardzo dobrym przyjęciem klientów, którzy docenili innowacyjne rozwiązania stosowane w konstrukcji silników zaburtowych Suzuki. W 2016 roku do sprzedaży trafił nowy silnik DF200AT i DF200AP bazujący na tym samym bloku, co bliźniacze DF150/175TG. Ogromny sukces komercyjny silnika DF200AP spowodował, że Suzuki Motor Corporation postanowiło ujednolicić rodzinę silników w zakresie mocy od 150 do 200KM.
W 2017 roku do oferty dołączyły silniki DF150AP i DF175AP, które otrzymały wszystkie rozwiązania techniczne dostępne w najmocniejszym modelu opartym na tej samej architekturze silnika - DF200AP. Jednostki te wyposażono w szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych:
- System Lean Burn – system spalania zubożonych mieszanek z systemem wykrywania i eliminacji spalania stukowego.
- System zmian faz rozrządu – pozwala uzyskać większy moment obrotowy w zakresie niskich i średnich prędkości obrotowych silnika.
- Wielostopniowy układ dolotowy – w zależności od prędkości obrotowej silnika, powietrze do silnika dostarczane jest krótszymi lub dłuższymi kanałami dolotowymi, dzięki czemu możliwe jest dalsze podniesienie momentu obrotowego przy średnich i niskich prędkościach obrotowych silnika.
- Dwustopniowa redukcja przełożenia głównego i przesunięty wał - zastosowanie dwustopniowej redukcji przełożenia głównego pozwoliło uzusykać jej najwyższą wartość w klasie wynoszącą 2,5:1. Dzięki temu na wale śruby dostępny jest znacznie większy moment obrotowy niż w przypadku konkurencyjnych silników, co zapewnia lepsze osiągi (prędkość maksymalna i przyspieszenie), a dzięki znacznie szerszej gamie śrub napędowych można lepiej dostosować silnik do jednostki, w której ma być zamontowany. Dodatkowo dwustopniowa redukcja pozwala na zastosowanie przesuniętego wału, dzięki czemu środek ciężkości silnika jest bardziej przesunięty w kierunku dziobu łodzi, co zapewnia lepsze wyważenie łodzi oraz korzystniejszy rozkład sił działających na pawęż łodzi.
- Układ rozrządu napędzany łańcuchem z hydraulicznym kasowaniem luzów zaworowych, układ ten zmniejsza ilość czynności obsługowych silnika a także wielokrotnie zwiększa żywotność układu rozrządu.
- Układ dodatkowego wyciszenia pracy silnika, silniki zostały wyposażone w nowozaprojektowane rezonatory (tłumiki) szumów ssania, co czyni je najcichszymi w klasie.
- Suzuki Precision Control System – system elektronicznego sterowania silnikiem. DF150AP jest najmniejszym silnikiem na rynku dostępnym ze sterowaniem tzw elektroniczną manetką. Zapewnia to doskonałe wyczucie gazu i zmiany biegów i dodatkowo przedłuża żywotność przekładni silnika. W przypadku instalacji wielosilnikowych pozwala na zastosowanie joystickowego systemu manewrowania (Optimus 360 firmy SeaStar).
- Suzuki Selective Rotation - kolejny system dostępny wyłącznie w silnikach Suzuki. Pozwala na łatwe i praktycznie bezkosztowe zmienienie silnika standardowego w przeciwbieżny instalacja systemóo wielosilnikowych nigdy nie była tak łatwa.
- Suzuki Key-less Start System - znany już dobrze w branży samochodowej system bezkluczykowy znalazł zastosowanie w silnikach zaburtowych Suzuki jako pierwszych na świecie. Oprócz oczywistej wygody, pełni funkcję antykradzieżowego immobilizera.
- Two way water inlet - silnik został wyposażony w podwójny dolot wody do układu chłodzenia zapewnia to efektywne zasilanie układu chłodzenia w wodę bez względu na pozycję wytrymowania silnika.
- Tilt limit system - silnik został wyposażony w ogranicznik wychylenia silnika. Zapobiega to zbyt mocnemu wychyleniu silnika i uszkodzeniu jego pokrywy o wannę silnikową na łodzi. Maksymalne wychylenie silnika do góry można zaprogramować we własnym zakresie wg własnych potrzeb.
Fot. Suzuki