Jednym z ważnych zabezpieczeń na jachtach napędzanych stacjonarnymi silnikami benzynowymi jest system wentylacji komory silnika. System ten chroni załogę przed groźnymi skutkami eksplozji łatwopalnych oparów paliwa.
Silnik wbudowany na małym jachcie motorowym umieszczony jest w komorze silnikowej, której funkcję pełni najczęściej wydzielona przestrzeń w kadłubie, niełącząca się z kokpitem ani częścią mieszkalną (hotelową) jednostki. Na małych łódkach żaglowych motor jest umieszczony w kadłubie i obudowany dźwiękoszczelną skrzynią tworzącą wystającą komorę. Istnieją także rozwiązania, w których silnik jest zabudowany pod podłogą kabiny nawigacyjnej, umieszczonej z reguły wyżej od pozostałych mieszkalnych części jachtu. Niewielkie żaglówki są napędzane także silnikami przyczepnymi, które bywają ulokowane w specjalnej studzience w rufowej części kadłuba. Na dużych jachtach motorowych i żaglowych motory zaś znajdują się w pomieszczeniach zwanych maszynowniami. W skuterach wodnych komora silnika pełni funkcję kadłuba, a sternik po prostu na niej siedzi. Wszystkie te specyficzne warunki wymagają zapewnienia silnikowi ilości powietrza wystarczającej do jego pracy, a także do wentylowania komory silnikowej i chłodzenia gorących jego części. Dawniej na jachtach niespecjalnie zwracano uwagę na zapewnienie dobrych warunków wentylacji i dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza. Było ono zasysane wszystkimi szczelinami, co często widać było na obudowie silnika w postaci brudnych smug spowodowanych przez kurz z części mieszkalnej, nie wspominając o zapachach dostających się do niej z komory pracującego silnika.
Ze względu na pracę silnika w zamkniętym pomieszczeniu istnieje ryzyko pożaru lub wybuchu zbierających się w nim gazów. Szczególnie niebezpieczne są gromadzące się z różnych przyczyn w komorze silnikowej opary benzyny (etyliny). Grozi to wybuchem w razie pojawienia się czynników powodujących zapłon, takich jak wysoka temperatura mogąca doprowadzić do samozapłonu, iskry z wyładowań elektrycznych lub elektrostatycznych, strzał w gaźnik albo gorące metalowe elementy nagrzane w wyniku tarcia (uszkodzone łożysko) lub przez gazy wydechowe. Ponadto opary benzyny przedostające się do części mieszkalnej są szkodliwe dla zdrowia, mogą wywołać senność, zawroty i bóle głowy, a przy dłuższym okresie wdychania działają depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Według najnowszych badań mogą powodować także agresję oraz mają działanie rakotwórcze.
Cały artykuł przeczytasz w Jachtingu Motorowym 4/2014. Dostęp online do magazynu tutaj w cenie 14.40 PLN