Projekt 'RepSail' powstanie w ramach programu Era Net Transport, który zrzesza jednostki finansujące badania naukowe w dziedzinie transportu, takie jak ministerstwa, agencje rządowe oraz organizacje badawcze z 18 krajów. Konsorcjum składające się z Akademii Morskiej w Szczecinie, Politechniki Warszawskiej oraz firmy Autocomp ze Szczecina otrzymało 1 mln zł na realizację tego projektu. Obecnie na świecie jest kilka koncepcji łodzi hybrydowych, ale żadna z nich nie została zintegrowana do tego stopnia. Oczekuje się, że całkowicie nowy typ łodzi hybrydowej, który zostanie wybudowany w Polsce, wyznaczy kierunki rozwoju w dziedzinie napędów oraz konstrukcji kadłubów do tego typu jednostek na następne 20 lat.
Kilkumetrowa, 6 osobowa jednostka będzie zbudowana z nowoczesnych kompozytów oraz zasilana energią słoneczno - wiatrowo - elektryczną. Głównym, ale nie jedynym napędem łodzi będzie energia wiatrowa łapana przez żagle. Ze względu bezpieczeństwa oraz w celu ochrony pełnej mobilności w portach i na wodach, gdzie użycie żagli nie jest możliwe, pomocniczy napęd będzie pochodził z elektrycznego silnika, dla którego źródłem energii będą hybrydowe ogniwa słoneczne, silniki wiatrowe oraz systemy wirnika uzykujące energię z fal. Będą one w stanie dostarczyć moc niezbędną do poruszania się łodzi oraz korzystania z pozostałych systemów.
Dodatkowo konstrukcja łodzi przewiduje maksymalne wykorzystanie energii wiatrowej. Zwiększenie przepływu strumienia wiatru będzie możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych spriali zamontowanych na kadłubie. Energia kinetyczna zostanie przekształcona w energię elektryczną, która zasili baterie. Prędkość z jaką będzie poruszać się ta nowoczesna łódź jest raczej mało zawrotna i będzie wynosić od 4 do 5 węzłów. Pierwszy rejs jednostki planowany jest w 2016 roku na Morzu Marmara, we wschodniej części Morza Śródziemnego.