Układ wtrysku paliwa niewymagający zasilania akumulatorowego
Oba silniki zaburtowe powstały na bazie całkowicie nowego, 3-cylindrowego bloku o pojemności skokowej 490 cm3. Jednostki te zostały wyposażone w układ elektronicznego wtrysku paliwa niewymagający akumulatora, który zapewnia szybki rozruch, płynną pracę oraz lepsze przyspieszenie w każdych warunkach.
System łatwego rozruchu
Oprócz systemu wtrysku paliwa pozwalającego osiągnąć szybki rozruch, nowe jednostki DF30A i DF25A zostały również wyposażone w bardzo lekki rozrusznik ręczny. Jego pociągnięcie nie wymaga dużej siły, co ułatwia eksploatację silnika.
Układ sterujący spalaniem mieszanek ubogich
Zastosowanie w nowych, niewielkich silnikach układu wtrysku paliwa niewymagającego zasilania akumulatorowego pozwoliło wykorzystać zalety opracowanego przez Suzuki systemu sterującego spalaniem mieszanek ubogich - Lean Burn Fuel Control System. Przeprowadzone testy dowodzą, że model DF25A jest do 15%1 bardziej oszczędny w porównaniu z modelem DF25 obecnej generacji. Monitorując w czasie rzeczywistym osiągi silnika i warunki pracy, ten inteligentny układ z wyprzedzeniem określa ilość paliwa wymaganą do pracy silnika w danych warunkach. Dzięki temu może dostarczać uboższą mieszankę paliwowo-powietrzną. Korzyści wynikające z działania systemu są odczuwalne w szerokim zakresie pracy, zapewniając znaczące obniżenie zużycia paliwa i emisji spalin bez pogorszenia osiągów silnika.
Wydajność pracy jednostek napędowych dodatkowo zwiększają: dźwigienki zaworowe z wałkiem, przesunięty wał korbowy oraz bezpośredni układ dolotowy i wentylacja obudowy silnika.
Dźwigienki zaworowe z wałkiem
Modele DF30A i DF25A to pierwsze silniki zaburtowe w swoich klasach, w których zastosowano wałek z wewnętrznymi łożyskami na wodziku krzywki zarówno dla zaworów ssących, jak i wydechowych. Wałek zmienia sposób interakcji pomiędzy wałkiem rozrządu i dźwigienką zaworową z konwencjonalnego ruchu posuwistego w ruch obrotowy, co redukuje tarcie podczas pracy dźwigienki zaworowej.
Przesunięty wał korbowy
Nieznaczne przesunięcie wału korbowego względem środka cylindra zaowocowało obniżeniem ciśnienia bocznego wywieranego na ściankę cylindra podczas ruchów tłoka. W rezultacie uzyskano bardziej płynny ruch tłoka, co z kolei poprawiło wydajność jego pracy.
Bezpośredni układ dolotowy i wentylacja obudowy silnika
Nowe silniki otrzymały nowoopracowane obudowy, które nie tylko spełniają funkcje estetyczne, ale także zapewniają dopływ zimnego powietrza do układu dolotowego, co zwiększa wydajność pracy silnika. Jest to możliwe dzięki obracającemu się kołu zamachowemu, które wypycha ciepłe powietrze na zewnątrz, redukując tym samym temperaturę wewnątrz obudowy jednostki napędowej. Po raz pierwszy w tej klasie silników układ dolotowy wyposażono w filtr powietrza, który nie tylko ma za zadanie oczyszczenie powietrza z pyłków czy ochronę przed słoną mgłą wodną, ale również wpływa na wyciszenie silnika, a w połączeniu z bezpośrednim układem dolotowym przyczynia się do poprawy osiągów.
Otwór do spłukiwania czystą wodą
Podczas prac nad nowymi silnikami celem inżynierów firmy Suzuki było zapewnienie użytkownikom możliwości przeprowadzenia szybkich i łatwych czynności konserwacyjnych. Aby ochronić silnik przed uszkodzeniami spowodowanymi solą, piachem i brudem gromadzącymi się w układzie chłodzenia, nowe konstrukcje zaburtowe zostały wyposażone w otwór do przepłukiwania czystą wodą, który dzięki łatwemu dostępowi pozwala szybko i efektywnie wyczyścić układ chłodzenia.
Nowe jednostki zaburtowe są łatwe w eksploatacji, a ich kompaktowe rozmiary i niewielka waga ułatwiają transport i przechowywanie.