Dzięki długości 7,38 metra i szerokości 2,46 metra, Capoforte SQ240i może przewieźć do dziesięciu osób, skupiając tym samym nową filozofię żeglowania w niecałych ośmiu metrach.
Christian Grande pomyślał o kształtach specjalnie zaprojektowanych dla napędu elektrycznego. „Linie nie mogą wyrażać prędkości, ale muszą być harmonijne, ściśle związane z relaksującym i odprężającym typem żeglugi” – wyjaśnił. „Capoforte udało się również zinterpretować duszę właściciela, który nie szuka prędkości. Wybrano specyficzny rodzaj laminatu, odpowiednio zaprojektowany, aby osiągnąć najlepsze wyniki pod względem wydajności, przy tym rodzaju napędu”.
Komfort i elegancja na pokładzie
Szeroki, zaokrąglony dziób pozwala na komfortowy układ pokładu. Cały kadłub wykonany jest w technologii infuzji.
„Relaksująca i konwencjonalna atmosfera na pokładzie jest wzmocniona przez niezwykle wszechstronny układ, w którym duży składany stół może zrobić miejsce na dodatkową poduszkę” – wyjaśnia Christian Grande. „W drugiej konfiguracji cała część dziobowa łodzi przekształca się w pełnowymiarowy pokład słoneczny dla maksymalnego komfortu”.
Konsola centralna ułatwia bezpieczne poruszanie się; jej projekt przywodzi na myśl elegancki mebel high-tech, bez przesadnej dynamiki, która jest nieodpowiednia dla tego typu produktu. Obecność dużego centralnego pokładu słonecznego na rufie pozwala w pełni korzystać z wygodnej, szerokiej platformy do pływania. W modelu SQ240i, duch modeli Capoforte został wzmocniony przez kombinację kolorów, które przywołują na myśl elegancję i lekkość, począwszy od dna Chalk White. Wyraziste kolory o jasnych odcieniach oraz niebieskie linie kojarzą się z wybuchową energią elektryczności. Wskazują również na głęboką integrację z żywiołem wody.
Model prezentowany na targach Boot 2023 posiadał silnik elektryczny Molabo ISCAD V50, silnik pokładowy z prostym wałem o mocy 50 kW, który waży zaledwie 45 kg. Jego niskonapięciowe komponenty zapewniają wysoką wydajność silnika i efektywne wykorzystanie baterii, również dzięki rozwojowi synergii pomiędzy interfejsem sterownika i samym silnikiem.
ISCAD łączy silnik i kontroler w jednym urządzeniu. To rozwiązanie jest doskonale zintegrowane na pokładzie – zredukowano okablowanie i ułatwiono instalację. Integracja i konserwacja są łatwe, ponieważ nie są wymagane środki bezpieczeństwa wysokiego napięcia. Niskonapięciowe (48 V) komponenty efektywnie wykorzystują energię akumulatora, osiągając zmierzoną sprawność systemu na poziomie ponad 95% w optymalnych warunkach pracy.