Leżąca na Oceanie Atlantyckim wyspa Madera urzeka pięknymi krajobrazami, specjałami kuchni regionalnej oraz przyjazną atmosferą. Warto tego doświadczyć podczas tegorocznych obchodów Carnaval da Madeira.
W czasie karnawału kluby organizują tematyczne imprezy, zachęcając klientów do przebrania się zgodnie z motywem zabawy. Kto ma znajomych na Maderze, ma natomiast szansę zostać zaproszonym na prywatną imprezę, nawiązującą do dawnego zwyczaju „napadania” grupy przebierańców na domy swojej rodziny i przyjaciół w celu „ograbienia” ich z takich łakoci, jak sonhos (małe, maślane pączuszki) oraz charakterystycznych dla Madery i Azorów malassadas (maślano - mleczne racuchy, obowiązkowe danie ostatkowe), co zawsze kończyło się imprezą. Owa tradycja uległa nieco modyfikacji i obecnie data „napadu” jest wcześniej ustalana, a „rabusie” przynoszą smakołyki ze sobą.
Od środy poprzedzającej Popielec w centrum Funchal, a zawłaszcza na głównym deptaku Avenida Arriaga, odbywają się rozmaite pokazy i występy, wypełniając miasto muzyką i śmiechem. Najważniejszymi atrakcjami karnawału na Maderze są jednak: tradycyjna Festa dos Compadres w Santana oraz wielka karnawałowa parada Cortejo alegórico i ostatkowy pochód przebierańców Trapalhão Parade w Funchal.
Dziad z babą, czyli Festa dos Compadres – Santana – 16, 18, 19 i 23 lutego 2017 r.
Tradycyjny, odbywający się już od ponad pięćdziesięciu lat festyn Festa dos Compadres w miejscowości Santana, stanowi jasny znak, że karnawał na Maderze rozpoczął się na dobre. Festyn trwa kilka dni, a zaczyna i kończy go pokaz ogni sztucznych. Mieszkańcy przygotowują paradę przebierańców Cortejo Folião oraz paradę etnograficzną Cortejo Etnográfico, podczas której można zobaczyć regionalne stroje ludowe oraz scenki z życia codziennego, niekiedy humorystycznie przedstawione. Częstym motywem są również kukły przedstawiające dziada („compadre”) z babą („comadre”), od których pochodzi nazwa festynu. Główną atrakcją jest jednak zainscenizowane, satyryczne przedstawienie rozprawy sądowej z udziałem tych postaci. Wyśmiewane są wówczas sytuacje z życia codziennego i politycznego, które wydarzyły się w poprzednim roku. Po wydaniu wyroku przez sąd, kukły symbolizujące dziada i babę są palone „za karę”. Ponieważ widowisko odbywa się w języku portugalskim, warto zapewnić sobie lokalnego tłumacza.
Parada karnawałowa Cortejo alegórico – Funchal – 25 lutego 2017 r.
Sobotnia, wieczorna parada to punkt kulminacyjny karnawału ma Maderze, który przyciąga tysiące widzów. Piękne tancerki i tancerze, w kolorowych, przyciągających wzrok strojach, paradują przez centrum Funchal, podrygując w rytm muzyki. W zeszłym roku w pochodzie wzięło udział ok. 1200 tancerzy i muzyków, w tym m.in. szkoły samby. Przygotowania do Cortejo alegórico (m.in. budowa platform oraz próby układu choreograficznego) zaczynają się już wiele miesięcy wcześniej.
Parada błaznów Cortejo Trapalhão – Funchal – 28 lutego 2017 r.
O ile w przypadku dwóch poprzednich wydarzeń, turyści pozostają zazwyczaj tylko widzami, o tyle podczas Cortejo Trapalhão każdy może wykazać się kreatywnością i wziąć udział w pochodzie. W ostatni wtorek przed środą popielcową na Rua da Carreira w Funchal pojawiają się rozmaici przebierańcy: od postaci wyśmiewających jakąś sytuację społeczną czy polityczną, po „klasyczne” stroje karnawałowe (np. piratów).
Więcej informacji nt. karnawału na Maderze można znaleźć na stronie: http://carnaval.visitmadeira.pt/
Zdjęcia: flickr.com
Autor: Paco