EUPHORIE 5
Privilege Marine znana jest wszystkim ze swoich luksusowych katamaranów żaglowych, ale niewiele osób wie o tym, że to właśnie ta francuska stocznia była jednym z prekursorów katamaranów motorowych. Już w latach 90. w jej halach produkcyjnych powstawały modele motorowe, które były wtedy konstruowane pod marką Jeantot pochodzącą od nazwiska założyciela stoczni – Philippe’a Jeantot, jednego z najbardziej utytułowanych francuskich żeglarzy i założyciela regat Vendee Globe.
Nazwa jednego z nowych modeli katamaranów Privilege Marine – Euphorie 5, ma przypomnieć o korzeniach i tradycjach stoczni właśnie w budowaniu katamaranów motorowych, poprzez nawiązanie do nazwy modeli Jeantot – Euphorie 40 i 44, których zbudowano w latach 90. blisko 50 jednostek.
Euphorie 5 to 50-cio stopowy katamaran który jest synonimem bezpieczeństwa, komfortu i luksusu. Podobnie jak w przypadku innych jednostek z gamy Privilege Marine, jest to jacht w całości zaprojektowany i wyposażony zgodnie z indywidualnymi upodobaniami klienta.
Standardowy napęd tego jachtu to silniki 2x180 KM, rozpędzające go do 12 w., opcjonalnie z możliwością zwiększenia do 2x260 KM, co pozwoli na osiągnięcie prędkości 15 w. Euphorie 5 to katamaran zapewniający dużą stabilność i przestrzeń życiową zarówno wewnątrz, jak i na świeżym powietrzu.
Kokpit i flybridge zapewniają dużo miejsca do relaksu i biesiadowania. Na górnym pokładzie przewidziano małe BBQ, lodówkę, stół i U-kształtną kanapę, przy której posiłki al-fresco może spożywać 8 osób. Ponadto, przy pulpicie sterowniczym umieszczono trzyosobową kanapę, tak aby goście mogli towarzyszyć skipperowi podczas nawigacji. Aby przebywających na flybridge’u ochronić od promieni słonecznych i niekorzystnych warunków pogodowych, cała jego powierzchnia została przykryta hardtopem.
Wnętrze jachtu zapewnia dużo swobody. W kadłubach znajdują się cztery kabiny, a każda z nich wyposażona jest w prywatną łazienkę, z oddzielonym prysznicem i toaletą.
Salon znajdujący się na głównym pokładzie, bezpośrednio skomunikowany z kokpitem zewnętrznym, został bardzo dobrze doświetlony przez duże panoramiczne okna po bokach nadbudówki oraz podłużne świetliki umieszczone nad kuchnią i sofą.
Rozwiązaniem charakterystycznym dla katamaranów Privilege Marine jest usytuowanie kabiny armatorskiej w części dziobowej pomiędzy kadłubami. Dzięki temu zabiegowi konstrukcyjnemu możliwe jest umieszczenie w łączniku dużego dwuosobowego łóżka i powiększenie kabiny przez lokalizacje w sąsiadującej części kadłuba, komfortowej łazienki z dwoma umywalkami, wydzielonym prysznicem i toaletą.
Pierwszy katamaran Euphorie 5 jest w trakcie budowy, a jego wodowanie zaplanowano na połowę przyszłego roku.
Technikalia
Długość całkowita
|
15,25 m (50')
|
Szerokość
|
7,98 m (26' 2'')
|
Zanurzenie
|
1,30 m (4' 0'')
|
Motor
|
2x 180 KM
2x 260 KM–opcja
|
Zbiornik paliwa
|
1200 l
|
Zbiornik wody
|
600 l
|
Zbiornik cw
|
212 l
|
Kategoria projektowa
|
B
|
FURIO 6
Katamarany motorowe cieszą się coraz większą popularnością, dlatego naturalnym krokiem w rozwoju gamy Privilege Marine było ich przywrócenie do oferty stoczni. To właśnie Privilege Marine było jednym z prekursorów budowy jednostek tego typu, kiedy w latach 90. wypuściło na rynek modele Jeantot Euphorie 40 i 44.
Nazwa – Furio 6, którą nadano kolejnemu następcy klasycznych jednostek Jeantot, doskonale oddaje drapieżny charakter tego jachtu. Agresywna linia zewnętrzna z odwróconą dziobnicą naturalnie przywodzi na myśl porównanie do sportowych supersamochodów. Zamysłem stoczni i projektanta Marc’a Lombard przy tworzeniu Furio 6 było stworzenie jachtu utożsamianego z prędkością, stabilnością, a zarazem komfortem i bezpieczeństwem.
Furio 6 wyłamuję się z kanonu tradycyjnych katamaranów motorowych, nazywanych powszechnie trawlerami, które odznaczają się wszystkimi zaletami wielokadłubowców, ale którym brakuje sportowego zacięcia. Furio 6 to połączenie rasowego jachtu motorowego z katamaranem, który odznacza się dużym zasięgiem i pozwala poczuć dreszczyk emocji, kiedy silniki wejdą na wyższe obroty. Stocznia wyodrębniła dwie wersje jachtu – Sport i Cruise. Pierwsza dedykowana pasjonatom dużych prędkości, została wyposażona w dwa silniki Volvo IPS 1200 o mocy 900 KM każdy, które pozwalają osiągnąć prędkość maksymalną około 27 w. Druga wersja z napędem o mocy 2x 435 KM, pozwala eksplorować dalekie akweny. Duża autonomia tego jachtu wynika z właściwości starannie zaprojektowanego kadłuba, jak i zbiorników paliwa mogących pomieścić 2x 6000 l.
Chcąc stworzyć katamaran, który będzie alternatywą dla znanych marek luksusowych jachtów motorowych, Privilege Marine skupiło swoje wysiłki nie tylko na zagwarantowaniu odpowiednich prędkości i właściwości nautycznych, ale położono również duży nacisk na stworzenie optymalnego projektu wnętrza oraz dobranie najwyższej jakości materiałów użytych do jego wykończenia.
Wnętrze Furio 6 autorstwa biura projektowego Franck Darnet Design, odznacza się ponadczasową elegancją oraz minimalizmem. Pracując nad tym projektem Franck Darnet wraz z Privilege Marine stanęli przed wyzwaniem stworzenia aranżacji wnętrza i przestrzeni zewnętrznej, która w pełni wykorzysta zalety katamaranu, ale która przede wszystkim sprosta oczekiwaniom wymagającej klienteli.
Możliwość personalizacji wystroju wnętrza, poprzez wybór materiałów wykończeniowych oraz elementów dekoracyjnych, to ukłon w kierunku klientów chcących wyrazić siebie poprzez styl jachtu oraz tych poszukujących swojego drugiego domu na wodzie. To także dowód na stworzenie produktu z najwyższej półki.
Kokpit i salon, dzięki specjalnym w pełni otwieranym drzwiom zostały w zasadzie ze sobą połączone, tworząc jedną wielką, wspólną przestrzeń do wypoczynku i rozrywki. Na jachcie znalazło się kilka miejsc, gdzie można spędzać czas w większym gronie. Tuż obok pulpitu sterowniczego znajduję się wygodna U-kształtna sofa ze stolikiem kawowym, gdzie można towarzyszyć skipperowi podczas dłuższych wypraw. Kilka stopni niżej, w salonie, naprzeciwko kuchni, znajduję się duży stół jadalny z L-kształtną kanapą. Bliskość kuchni ułatwia serwis i pozwala podziwiać szefa kuchni w akcji. Dodatkowy stół barowy pomiędzy kuchnią a kokpitem zewnętrznym jest idealnym miejscem do serwowania drinków. Jednak najciekawszym miejscem na jachcie, w szczególności dla osób, które doceniają spożywanie posiłków al-fresco, jest flybridge. Został on podzielony na dwie części, tą zakrytą hardtopem i tą w pełni otwartą. W części zacienionej, oprócz sterówki znajduję się duża U-kształtna kanapa i stół jadalny, który można opuścić i połączyć dodatkowym materacem z kanapą tworząc dużą leżankę. Ponadto z tyłu flybridge’a, za kanapą znajduje się kilkuosobowy materac przeznaczony dla amatorów zażywania kąpieli słonecznych.
Dla osób przebywających wewnątrz zaprojektowano duże panoramiczne okna zarówno w salonie, sterówce, jak i kabinie armatorskiej. Dzięki temu prostemu zabiegowi, nie tylko efektownie doświetlają one wnętrza, ale i powiększają je optycznie.
Kabina armatorska jest niczym prawdziwy apartament na wodzie. Zlokalizowana w części dziobowej jachtu, skomunikowana jest bezpośrednio z salonem, poprzez wejście znajdujące się obok pulpitu sterowniczego. W wersji trzy kabinowej zajmuje ona całą szerokość jachtu i jest porównywalna do tego, co normalnie możemy spotkać na 90-cio stopowym jachcie. W jednym z kadłubów umieszczona została pełnowymiarowa garderoba z toaletką, a w drugim zaaranżowano dużą łazienkę z prysznicem, podwójną umywalką i toaletą. Na łączniku, pomiędzy kadłubami, pośrodku pomieszczenia umieszczono dwuosobowe łóżko znajdujące się dokładnie na wprost okien, dzięki czemu każdego poranka można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Pozostałe kabiny gości zapewniają ten sam standard zakwaterowania, tylko w nieco mniejszym rozmiarze.
Furio 6 to perfekcyjne połączenie osiągów i luksusowych przestrzeni oraz doskonała alternatywa dla dużo większych tradycyjnych jachtów motorowych.
Technikalia
Długość całkowita
|
19,35 m (63' 6'')
|
Szerokość
|
8,90 m (29' 2'')
|
Zanurzenie
|
1,42 m (4' 8'')
|
Motor
|
2x 435 KM
|
Zbiornik paliwa
|
2x 3200 l
|
Zbiornik wody
|
2x 390 l
|
Zbiornik cw
|
2x 106 l
|
Kategoria projektowa
|
A
|