Organizatorzy przewidują, że 15 jubileuszowa edycja targów przyciągnie około 15 tysięcy gości. Na zwiedzających w porcie La Grande-Motte będzie czekać 70 jednostek, w tym zostanie zaprezentowanych około dziesięciu premier europejskich i światowych katamaranów rekreacyjnych, motorowych i trimaranów żaglowych. W porównaniu z poprzednim rokiem oferta targów została poszerzona o ponad 20 nowych wystawców.
Na tej światowej imprezie entuzjastów wielokadłubowców nie możne zabraknąć Polaków. W targach będą uczestniczyć polscy przedstawiciele światowych marek, między innymi Yachts & Yachitng przedstawiciel marek Fountaine Pajot i Nautitech Catamarans, a także Odisej Yacht Club Marek Stryjecki przedstawiciel marki Bali Catamarans oraz Bosfor także przedstawiciel Bali Catamarans reprezentowany m.in. przez Martynę Nogaj.
Koncepcja Międzynarodowych Targów Katamaranów narodziła się w 2009 roku i od początku zakładała formułę prezentacji statków na wodzie. Decyzja ta podgotowywana była wymogami ekonomicznymi związanymi z kosztami logistycznymi, co też w dużej mierze przyczyniło się do ograniczenia pokazu wyłącznie do wielokadłubowców. Idea niezwykle szybko została wprowadzona w działanie i już rok później w 2010 roku wielbiciele katamaranów spotkali się na światowej imprezie. Pierwotny plan zakładał organizowanie wersji targów u wybrzeżu Atlantyku w latach parzystych i na Morzu Śródziemnym w latach nieparzystych. W ten sposób pierwsze edycje wydarzenia zorganizowały miasta Lorient (Bretania) i La Grande-Motte (południe Francji). Ostatecznie impreza na stałe znalazła swoje miejsce w La Grande-Motte i jest organizowana w kwietniu.
Rynek wielokadłubowców na świecie
Nie ma oficjalnych danych na temat światowej produkcji wielokadłubowców. Organizatorzy targów w 2022 roku szacowali, że średnio wodowanych jest około 1500 sztuk katamaranów, w tym 1200 to łodzie żaglowe (80% rynku) i 300 łodzie motorowe (20% rynku). Największym producentem wielokadłubowców jest Francja. Obroty francuskiego przemysłu w tym sektorze wynosiły 523 miliony euro. Do czołowych francuskich producentów należą marki: Lagoon (grupa Bénéteau, światowy lider), Fontanna Pajot, Bali/Catana. Drugim co do wielkości producentem katamaranów na świecie po Francji jest Południowa Afryka. Ze stoczni Robertson & Caine w Cape Town wypływa rocznie od 180 do 200 jednostek.
Więcej o targach na stronie: www.multicoque-online.com
fot. arch. Multihull International Show