Jeżeli masz potrzebę przewiezienia jachtu drogami lądowymi, możesz zlecić to zadanie wyspecjalizowanemu przewoźnikowi, ale możesz też podjąć wyzwanie samodzielnie. Na co się zdecydujesz, zależy w tym wypadku przede wszystkim od rozmiaru jednostki.
Ponieważ wielu żeglarzy ma prawo jazdy kategorii B, to jeśli ma dodatkowo dobre wyczucie, smykałkę i wyobraźnię, może podjąć się samodzielnego przewiezienia łodzi drogą lądową. Jednak tylko niedużej łodzi.
Zgodnie z przepisami Ustawy o kierujących pojazdami prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania:
pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,
pojazdem, o którym mowa w pkt. 1, z przyczepą lekką,
pojazdem, o którym mowa w pkt. 1, z przyczepą inną niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t (po zdaniu dodatkowego praktycznego egzaminu państwowego dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów może wynosić do 4,25 t).
Tu warto wyjaśnić, co oznaczają poszczególne definicje:
Dopuszczalna masa całkowita (DMC) – największa określona masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze. Czyli tyle, ile maksymalnie ważyć może pojazd wraz z ładunkiem. Wartość ta wpisana jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w rubryce F.
Dopuszczalna ładowność (Ł) – największa masa ładunku i osób, jaką może przewozić pojazd, i która stanowi różnicę dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) oraz masy własnej pojazdu (MW).
Masa własna (MW) – masa pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego (rubryka G w dowodzie rejestracyjnym).
Wzór 1: MW + Ł = DMC
– Przyczepa – pojazd bez silnika przystosowany do łączenia go z innym pojazdem.
– Przyczepa lekka – przyczepa, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 750 kg.
Więcej na ten temat znajdziecie w „Jachtingu Motorowym” 1/2016. Dostęp do numeru tutaj w cenie 14.40 PLN.
Fot. arch. Sea Ray