Muszą być zdolne do tolerowania głębokiego rozładowania, aby w każdym cyklu można było wykorzystać ich pełną pojemność. To akumulatory bardziej wydajne niż te, które przez dziesięciolecia były wykorzystywane w łodziach rekreacyjnych. Różne propozycje litowo-jonowe spełniają nowe wymagania, lecz na ogół są one bardzo drogie, mogą być do dziesięciu razy droższe niż akumulatory kwasowo-ołowiowe o takiej samej nominalnej pojemności, dlatego najpierw skupię się na tych drugich. Wysoki prąd ładowania i przeładowanie mogą wytwarzać wystarczającą ilość ciepła i wodoru, aby doprowadzić do stopienia się i eksplozji akumulatora.
Akumulatory kwasowo-ołowiowe
Wszystkie formy akumulatorów kwasowo-ołowiowych mają kilka poważnych wad utrudniających zastosowanie w środowisku żeglarskim. Mianowicie nie lubią one głębokiego rozładowania. W celu minimalizacji głębokości rozładowania w każdym cyklu jest wymagana co najmniej podwójna pojemność w stosunku do tej wykorzystywanej, co przekłada się na dużą objętość, ciężar i koszt akumulatora. Dalej, biorąc pod uwagę czas ładowania, po osiągnięciu od ok. 50% do 60% stanu naładowania, zdolność akumulatorów do absorbowania prądu ładowania stopniowo się zmniejsza i nie można wymusić odpowiedniego prądu bez spowodowania uszkodzenia. Jeśli operator uzyskuje większe ładowanie poprzez wydłużony czas pracy silnika lub generatora, wynikający z przyjmowania mniejszej ilości ładunku i wielokrotnego kończenia ładowania przed uzyskaniem pełnego naładowania akumulatorów (jest to znane jako eksploatacja w stanie częściowego naładowania), to akumulatory ulegają uszkodzeniu na skutek zasiarczenia.
Akumulatory kwasowo-ołowiowe mają stosunkowo niską sprawność przekształcania energii elektrycznej w chemiczną i na odwrót. Ta niska sprawność objawia się w postaci ciepła. W przypadku wymuszenia tempa ładowania, generowane jest mnóstwo ciepła. Jeżeli akumulator staje się zbyt gorący, przechodzi w stan znany jako niestabilność cieplna, w którym wewnętrzny elektrolit gotuje się, wytwarzając wodór i tlen. W najgorszych przypadkach akumulatory wybuchają lub odprowadzany wodór gromadzi się wewnątrz łodzi, ulega zapłonowi od iskry i cała łódź eksploduje.
Cały artykuł dostępny jest w Jachtingu Motorowym 1/2018. Kup wersję online w cenie 14,40 PLN, po kliknięciu w link.