Kulturę i historię obcych państw możemy poznawać wieloma zmysłami, jednak jednym z najprzyjemniejszych sposobów jest niewątpliwie smakowanie. Poznanie miejscowej kuchni i jej sztandarowych potraw to podstawa, żeby lepiej zrozumieć tubylców, ich codzienność, upodobania i styl życia.
Jakich przysmaków warto spróbować podczas rejsu po Chorwacji? Kubki smakowe załogi YACHTIC wybrały dla Ciebie same najlepsze kąski.
Pršut
Pršut to rodzaj suszonej szynki wieprzowej. Podawany jest często w formie zimnej zakąski w towarzystwie serów i oliwek. Idealnie pasuje także na kanapki. Szynka pršut suszona jest słońcem oraz zimnym powietrzem, zaś w smaku przypomina swój włoski odpowiednik, czyli szynkę parmeńską.
Ćevapčići
Podłużne kotleciki z mięsa mielonego, czyli właśnie ćevapčići, to popularna przekąska nie tylko w Chorwacji. Grillowane mięso najczęściej podaje się w picie, z frytkami lub z ryżem. Częstymi dodatkami do tej potrawy są: sos tzatziki, pikantna pasta warzywna ajwar lub grillowane warzywa. Ćevapčići w smaku przypominają polskie kotlety mielone, jednak zawierają większą ilość ziół.
Burek
Burek to nadziewane serem, mięsem lub farszem warzywnym ciasto, którego pochodzenia należy doszukiwać się w kuchni tureckiej. Jest jednak niezwykle popularną przekąską w Chorwacji i dostać go możemy niemal wszędzie. Do przyrządzenia burka używa się cienkiego ciasta warstwowego filo. Najpopularniejsze wersje burka nadziewane są mięsem, szpinakiem i białym serem. Podobnym przysmakiem jest chorwackie štruklji.
Rakija
Jeśli spytamy o najpopularniejszy alkohol Chorwacji z dużym prawdopodobieństwem usłyszymy: rakija. Czym jest ten trunek? Rakija jest dość mocnym napojem alkoholowym przypominającym bimber, który może zawierać od 40 do nawet 60% alkoholu. Znana jest nie tylko w Chorwacji, ale i w innych krajach bałkańskich. Najczęściej wytwarza się ją ze śliwek, choć popularne są także wersje z winogron, moreli, jabłek, fig, pigwy czy moreli.
Crni rižot
Czarny ryż, czyli risotto z mątwy, zwraca uwagę przede wszystkim swoją głęboko czarną barwą. Jest ona zasługą sepii, czyli ciemnego barwnika pozyskiwanego z woreczka czernidłowego mątwy. Potrawa ta cieszy się dużym uznaniem ze względu na wyjątkowy smak oraz sytość.
Fiš paprikaš
Jest to gulasz rybny przygotowywany w garnku z brązu. Potrawy w czasie gotowania nie wolno mieszać, a jedynie potrząsać naczyniem. Według tradycyjnej receptury gulasz powinien zawierać co najmniej trzy gatunki ryb: suma, szczupaka i karpia. Jego pikantny, charakterystyczny smak zdecydowanie warto poznać.
Udało nam się poruszyć Twoje kubki smakowe? Kuchnia to jeden z najlepszych powodów do podróżowania. Będąc w Chorwacji, nie zapomnij spróbować lokalnych przysmaków.