Zastanawiasz się, ile zapłacisz za czarter jachtu w popularnych lokalizacjach? Chcesz wiedzieć, od czego zależy finalna cena i co możesz zrobić, by ją obniżyć? Jeżeli zmagasz się z tego rodzaju pytaniami, zachęcamy do lektury. Dzięki naszym poradom przekonasz się, że wymarzony rejs masz w zasięgu ręki.
Gdzie na wakacje?
Istnieją żeglarze, którzy preferują prawdziwą morską przygodę, czyli wiatr, fale i nieprzespane noce. Są i tacy, dla których wymarzony rejs to relaks na pokładzie, zwiedzanie i tak zwany „plażing”.
Połączenie tych dwóch światów wydaje się niemożliwe - a jednak istnieją takie akweny, na których obie wymienione grupy znajdą coś dla siebie. Są to:
Czy jednak stać Cię na tego rodzaju ekstrawagancje? Jak najbardziej. Pamiętaj, że czarterując łódź, zyskujesz tak naprawdę dwie rzeczy: hotel oraz komfortowy środek transportu.
Co więcej - wynajęcie jachtu w popularnych wakacyjnych miejscach może być znacznie tańsze, niż Ci się wydaje. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie czynników wpływających na cenę czarteru.
Termin
Nie jest tajemnicą, że ten sam jacht w szczycie sezonu będzie znacznie droższy, niż poza nim. Jak to wygląda w praktyce?
Przykładowo, w Chorwacji trzykabinowa, 36-stopowa łódź z 2019 roku przed sezonem kosztuje 700 euro za tydzień, a w sezonie - 2200 euro. Trzy razy więcej.
Przy ograniczonym budżecie warto więc postawić na czarter w mniej popularnych miesiącach, np. w kwietniu lub wrześniu. Można wówczas znaleźć bardzo atrakcyjne oferty, ponieważ czarterujących jest mniej i armatorzy chętniej udzielają różnego rodzaju zniżek i promocji.
Wiek jednostki
Tu zależność jest prosta: im starszy jacht, tym tańszy. Nie oznacza to jednak, że wynajem pachnącej nowością łodzi zawsze będzie dobrym pomysłem. Wiele zależy od tego, w jaki sposób jacht dostał się do mariny. Jeśli tam przypłynął, ktoś już go sprawdził i, chcąc nie chcąc, przetestował. Jeżeli jednak łódź została dopiero co zeslipowana, będzie jeszcze nieopływana i przez najbliższe 2-3 tygodnie mogą wychodzić różne niespodzianki.
A co ze starszymi jednostkami? Czy należy się ich obawiać? Wcale nie – o ile czarteruje się je od rzetelnego armatora. Jeśli jednak jest to nieznana firma, lepiej zachować czujność. Może się okazać, że zaoszczędzenie 200 euro na czarterze będzie bardzo kosztowne, bo wystąpi awaria, która uniemożliwi dalsze pływanie i zepsuje wrażenia z rejsu.
Wielkość jachtu
Zwykle większe jednostki są droższe – ale nie zawsze. Istotną rolę w ustalaniu ceny odgrywa również podaż. Np. w Chorwacji często zdarza się, że jacht trzykabinowy jest tańszy, niż dwukabinowy. Tych mniejszych jest po prostu niewiele, przez co ich cena rośnie. Przed decyzją o czarterze konkretnej jednostki warto więc dokładnie porównać koszty.
Lokalizacja
Wielu żeglarzy, wybierając się na rejs do Grecji czy Chorwacji, stawia na transport samolotowy. Armatorzy znajdujący się blisko lotniska wiedzą o tym, dlatego mają droższe jachty.
Jeśli chcesz zaoszczędzić na czarterze, rozejrzyj się za łodziami w mniejszych i rzadziej uczęszczanych marinach. Skomplikuje Ci to nieco dojazd - może się jednak okazać, że ta drobna niedogodność pozwoli na poczynienie znacznych oszczędności.
Armator
Słabe firmy zwykle oferują tani wynajem. O ile różnica rzędu 5% jest OK, o tyle obniżka o 20% powinna już wzbudzić Twoją czujność. Nieuczciwy armator może zaoferować Ci niesprawny jacht, ale też, mając świadomość ukrytych wad, oskarżyć Cię o ich spowodowanie.
Należy też patrzyć na cenę całościowo. Niekiedy oferta wydaje się korzystna, ale po doliczeniu obowiązkowego sprzątania, parkingu itp. okazuje się, że inna łódź będzie jednak tańsza.
Jak obniżyć koszty?
Istnieje na to kilka sposobów – na przykład:
- śledzenie promocji na FB,
- „polowanie” na first lub last minute,
- dokonanie rezerwacji na targach.
Dzięki temu z łatwością znajdziesz odpowiedni dla siebie jacht w korzystnej cenie. Trzymaj rękę na pulsie - i powodzenia!