Zawsze nas bawiła nazwa Antiqua i Barbuda. Kojarzyło nam się z „Podróżami Guliwera”. A tymczasem to bynajmniej nie miejsce wymyślone. I możemy tam na przykład pożeglować.
Antiqua wraz z Barbudą i Redondą tworzą państwo Antiqua i Barbuda. Antigua zajmuje powierzchnię 280 km. Na wyspie położona jest stolica kraju, Saint John’s.
Pierwsze osady na wyspie zostały założone przez Sibonejów około 2400 roku p.n.e., a ich pozostałości znajdziemy do teraz w dziesiątkach miejsc na wyspie. Wyspę odkrył w 1493 roku Krzysztof Kolumb (któż by inny) podczas swojej drugiej wyprawy do Ameryki. Nadał jej nazwę związaną z kościołem Santa Maria la Antigua w Sewilli. Hiszpańskie osadnictwo nie trwało jednak dłużej niż 100 lat, głównie z powodu niedostatku wody pitnej oraz oporu ze strony Karaibów. Dopiero w 1632 roku na wyspie z sukcesem osiedlili się Anglicy, którzy przybyli z Saint Kitts. W 1684 roku na wyspę przybył Christopher Codrington, który rozpoczął zakładanie plantacji trzciny cukrowej na Antigui. W 1967 roku wyspa, wraz z Barbudą i Redondą uzyskały częściową autonomię jako państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią, a w 1981 roku uzyskały pełną niezależność ogłaszając niepodległość kraju nazwanego Antigua i Barbuda.
Jeśli zdecydujemy się na czarter jachtu w tamtych okolicach, to nie tylko oddajmy się leżeniu na jednej z licznych tutejszych plaż. Koniecznie odwiedźmy Saint John ‘s, stolicę. To dość rozległe, ładnie zaplanowane miasto, które urzeka brukowanymi chodnikami i charakterystycznymi drewnianymi domami. Warto na wyspie także obejrzeć dawne forty z XVIII wieku, wzniesione głównie przez Brytyjczyków – z fortów rozciągają się piękne widoki.
Ok. 18 km od Saint John’s znajduje się Park Narodowy Nelson’s Dockyard, jedna z największych atrakcji wschodnich Karaibów. A serce parku stanowi odnowiona georgiańska stocznia marynarki wojennej. Zresztą to nie jedyny park na wyspie – inny to Indian Town, z bardzo malowniczym naturalnym mostem Devil’s Bridge.