Potrzeby fizjologiczne towarzyszą nam na każdym miejscu i czasie. To nieodłączna część naszego życia, również w trakcie rejsu. W zależności od jachtu sprzęt w ubikacji może się różnić, dlatego, jeśli nie chcecie być zaskoczeni wchodząc do toalety na jachcie, przeczytajcie ten wpis.
Korzystając z toalety na jachcie, możemy się spotkać z trzema wariantami obsługi toalety. Pierwszy to ręczne wpompowywanie i wypompowywanie wody. Wymaga od nas użycia sporej siły oraz jest czasochłonne. Dwa pozostałe warianty to pompy elektryczne, które w zależności od jachtu, wyposażone są w jeden lub dwa przyciski funkcyjne.
Pompa manualna
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w takiej sytuacji, korzystanie z toalety wiąże się z użyciem siły mięśni, jednak w porównaniu z pompami elektrycznymi, nie powoduje hałasu i nie zrywa całej załogi na nogi przy nocnej potrzebie. Taka toaleta wyposażona jest w rączkę, którą wpompujemy wodę, a jednocześnie wypompowujemy nieczystości. Ma ona ustalone dwie pozycje: otwartą oraz zamkniętą, oznaczoną symbolem kłódki. Należy pamiętać, że kiedy nie korzystamy z toalety, rączka powinna być zawsze zablokowana. Zawór ma dwie funkcje, wypompowywania nieczystości z muszli, albo napełniania ją czystą wodą. Po skorzystaniu z toalety i usunięciu nieczystości, konieczne jest, aby wykonać kilkanaście ruchów pompą, aby wszystko przedostało się do specjalnego zbiornika. Chodzi przy tym o to, aby zanieczyszczenia z powrotem nie cofnęły się z rury do muszli.
Pompa elektryczna
Pompa elektryczna ma podobne zasady działania do pompy manualnej, jednak dzięki takiemu rozwiązaniu nie nabawimy się odcisków na dłoniach. W przypadku pompy dwuprzyciskowej, pierwszy z nich służy do jednoczesnego usuwania nieczystości i wpompowywania czystej wody. Drugi przycisk ma dwie funkcje: tylko wypompowywania lub tylko napełniania muszli wodą. Wariant pompy z tylko jednym przyciskiem działa tak samo, jak opisany wcześniej pierwszy przycisk pompy. Jest to wariant najbardziej hałaśliwy ze wszystkich.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Podczas odbierania jachtu, dowiedz się, gdzie znajduje się zawór, który blokuje odprowadzanie zanieczyszczeń bezpośrednio do morza. Trzeba pamiętać, że zanieczyszczenia można odprowadzać do morza tylko w dużej odległości od brzegu, bo w przeciwnym wypadku narazimy się na otrzymanie mandatu, który sięga kilku tysięcy euro, a dodatkowo zanieczyścimy miejsca, z których korzystają inni turyści. Drugą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to aby do muszli nie wrzucać papieru, butelek, plastikowych opakowań i tym podobnych. Zatkanie toalety to bardzo kosztowna i brzydko pachnąca sprawa.
Korzystanie z toalety w czasie rejsu jest bardzo proste, wystarczy tylko pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Jeśli wolicie poradnik dotyczący tego tematu w wersji wideo, to serdecznie zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu, gdzie Jacek z YACHTIC.com opowiada i pokazuje jak poprawnie korzystać z toalety na jachcie krok po kroku.