To prowokacyjne, a jednocześnie inspirujące pytanie głównie do producentów silników zaburtowych (np. Suzuki), którzy coraz częściej stosują wiele rozwiązań technicznych poprawiających parametry pracy silników. Rozwiązania te, na co zwróciłem uwagę w artykułach publikowanych w Jachtingu Motorowym, wywodzą się z innowacji w silnikach samochodowych. Takim rozwiązaniem jest między innymi zmienny stopień sprężania. Zatem kilka słów na temat stopnia sprężania oraz jego zmiany.
STOPIEŃ SPRĘŻANIA lub stopień kompresji, to podstawowy parametr konstrukcyjny decydujący o sprawności teoretycznej tłokowego silnika spalinowego. Mówi on ile razy objętość przestrzeni roboczej cylindra maleje podczas sprężania w nim ładunku (powietrza lub mieszaniny paliwowo-powietrznej). Określany jest stosunkiem objętości całkowitej cylindra Vc do objętości komory sprężania Vk i oznaczany literą alfabetu greckiego ε (epsilon), jak na rysunku 1. Nazywany jest on geometrycznym, często znamionowym stopniem sprężania. W silniku z zapłonem iskrowym staje się parametrem czysto teoretycznym (około 14), osiągalnym tylko przy pełnym otwarciu przepustnicy. Przy częściowych otwarciach jest znacznie mniejszy co uniemożliwia uzyskanie przez silnik wysokich wartości parametrów pracy. Dlatego różne instytuty oraz fabryki silnikowe, zajmują się od kilkudziesięciu lat technologią VC (Variable Compression), czyli zmiennego stopnia sprężania, umożliwiającego uzyskanie jak najwyższych wartości wspomnianych parametrów.
Istota technologii VC polega na zdolności silnika do samoczynnego i bezstopniowego podnoszenia lub obniżania denka tłoka dla zmiany górnego martwego położenia tłoka, w efekcie, czego płynnym zmianom ulega stopień sprężania. Biblioteka patentów w tej dziedzinie jest spora. Ostatnio, rokująca duże nadzieje wdrożenia, jest technologia VC dedykowana samochodom Infiniti (rys.2). W przedstawionym mechanizmie znajduje się specjalne ramię połączone z wałem korbowym, które poprzez zmianę kąta pozwala regulować stopień sprężania od 8 do 14 w zależności od okoliczności na drodze. Dzięki zastosowanej technologii może być obniżone zużycie paliwa o około 30%. Infiniti https://www.infiniti.com to luksusowe pojazdy wywodzące się z japońskiej firmy Nissan. Ze względu na to, że opis rysunku 2 wymagałby wielu wyjaśnień technicznych, zwiększających objętość postu, dlatego polecam wskazany klip Yutube dobrze tłumaczący istotę tej technologii. https://www.youtube.com/watch?v=rsvsr7azbio
Czy zatem pytanie postawione w tytule klipu znajdzie kiedyś odpowiedź? Myślę, że tak skoro przedstawiona technologia „zadomowi” się w silnikach samochodowych, z których jeden krok do silników jachtowych.