Czasami czarterując jacht, armator nalicza nam pewne dodatkowe opłaty. Czasem są obowiązkowe, a czasem nie. Przed opłaceniem rezerwacji warto dowiedzieć się, za co jeszcze będziemy musieli zapłacić. Kto pływał po morzu, pewnie wie doskonale o co chodzi. Kto pływał na Mazurach, tego też nie zdziwi fakt, że na przykład po rejsie zobligowani jesteśmy napełnić zbiornik paliwa do pełna.
Poniżej ekipa wyszukiwarki czarteru jachtów YACHTIC przygotowała dla Was krótką listę, która pozwoli Wam odnaleźć się wśród wszystkich tych dodatkowych opłat i "ukrytych" kosztów czarteru.
Skiper
Jeśli nikt z załogi nie ma uprawnień do prowadzenia jachtu lub po prostu wszyscy chcecie się w pełni odprężyć i zrezygnować z tego obowiązku, możecie wynająć profesjonalnego skipera, czyli kapitana i przewodnika po regionie w jednym. Taka usługa kosztuje - każdy skiper indywidualnie określa swoje stawki (więcej o skiperach znajdziecie na blogu Yachtic). Jeśli wynajmujesz skipera po raz pierwszy, to nie zapominaj, że będzie on niejako członkiem załogi. Warto wiedzieć, że załoga zobligowana jest do wyżywienia skipera, a jeśli nie jest on miejscowy - dodatkowo do zapłacenia za jego przejazd w wyznaczone miejsce.
Sprzątanie jachtu
Bardzo często usługa sprzątania jachtu po rejsie jest obowiązkowa. Czasem musimy za nią dodatkowo zapłacić, a czasem usługa zawarta jest w cenie (zwłaszcza jeśli armator jest zadowolony z całej transakcji, czyli załoga nie uszkodziła łodzi). Dobrze jest dowiedzieć się, czy sprzątanie po rejsie jest dodatkowo płatne.
Opłaty portowe, turystyczne, kasa jachtowa
Wymieniając walutę na zagraniczny rejs koniecznie trzeba pamiętać o opłatach portowych. Czarter łodzi to nie wszystko - łódka musi gdzieś "parkować", uzupełniać wodę pitną i ładować akumulatory. Dobrze jest przed rejsem skrupulatnie zaplanować trasę i rozeznać się w opłatach w poszczególnych portach. Czasem opłaty za porty są wysokie (nawet kilkadziesiąt euro), a czasem niskie (kilka euro) - wszystko zależy od mariny, wielkości jachtu, ilości załogi, a czasem też ilości pobieranej wody lub zużytego prądu. Jeśli planujecie rejs na luksusowym, dobrze wyposażonym jachcie, to co drugi dzień możecie "parkować" na kotwicy - oszczędzicie trochę pieniędzy, a przy okazji zażyjecie prywatności i poznacie dzikie zatoczki.
Nie zapominajcie również o kasie jachtowej na wszelkiego rodzaju zakupy, w tym spożywcze. Oczywiście kasa jachtowa nie jest obowiązkowa - wszystko zależy od preferencji załogi. W niektórych krajach zobowiązani jesteśmy także do uiszczenia tzw. opłat turystycznych, przykładowo w Chorwacji wynoszących 1 euro/1 osobę dziennie.
Transit log/charter pack
Transit log/charter pack to opłata za przygotowanie jachtu, dokumentów czarteru, wypełnienie list załogi. Czasem też transit log zawiera w sobie sprzątanie po rejsie, wymianę pościeli i ręczników, uzupełnienie butli gazowych, uzupełnienie zbiorników z wodą, ponton, silnik itd. Każdy armator inaczej pojmuje tę opłatę, dlatego warto dowiedzieć się szczegółów dotyczących konkretnego armatora i jednostki.
Inne
Gaz, ponton, silnik zaburtowy, GPS, autopilot i plotter map zazwyczaj znajdują się na każdym jachcie na wyposażeniu, a załoga nie musi uiszczać żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z nich. Zazwyczaj, bo jak zwykle zdarzają się wyjątki od reguły. Za takie wyposażenie czasem musimy zapłacić, zwłaszcza czarterując jacht w Europie Północnej. Dla własnej wygody i oszczędności miejsca w bagażu dowiedzcie się, czy pościel i ręczniki znajdują się na jachcie (i czy ewentualnie trzeba za nie zapłacić).
Jak widzicie, dodatkowych opłat może być wiele, choć zazwyczaj nie są one bardzo wysokie. Przed rejsem dowiedz się wszystkiego na temat czarteru, by na miejscu nie czuć się w żaden sposób zaskoczonym. Jachty motorowe i żaglowe wyczarterujesz na portalu YACHTIC.