Czy zakup i czarterowanie własnej łodzi może być opłacalne? O czym należy pamiętać, decydując się na taką inwestycję? Z czego wynikają koszty stałe i na jakie przychody można liczyć w tym biznesie?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania zamieściliśmy poniżej. Wsparcie merytoryczne przy przygotowaniu artykułu: https://www.charternavigator.pl/
Ważna decyzja
Przed zakupem jachtu należy przede wszystkim zastanowić się, jaki jest główny cel tej transakcji: czy ma to być spełnienie marzeń o posiadaniu własnej łodzi, czy może korzystna lokata kapitału?
Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego. Planując jednak zarabiać na posiadanej jednostce, trzeba dokładnie przemyśleć nie tylko potencjalne dochody, ale też wydatki związane z utrzymaniem oraz konserwacją jachtu. Z całą pewnością przyda się też dokładne rozeznanie rynku, czyli odbycie przynajmniej kilku rejsów. Ułatwi to podjęcie szeregu istotnych decyzji, zwłaszcza tych dotyczących wyboru modelu łodzi i akwenu, po jakim ma ona pływać.
Czego NIE robić?
Najczęstszym błędem, jaki popełniają ludzie planujący zarabianie na własnej łodzi, jest szacowanie przychodów poprzez odwiedzenie strony firmy czarterującej, sprawdzenie ceny siedmiodniowego czarteru i pomnożenie jej przez ilość tygodni w roku. Takie podejście to prosta droga do frustracji.
Nie należy też zakładać, że wszystko zrobi się „samo”. Zarówno znalezienie klientów, jak i organizacja takich rzeczy, jak przejęcie lub sprzątanie jachtu, wymagają czasu albo pieniędzy. Do tego dochodzą koszty okresowych napraw oraz zimowania. Lekceważąc te wydatki lub pomijając je w obliczeniach, można się mocno rozczarować.
Jak czarterować własną łódź?
Czy przytoczone wyżej argumenty oznaczają, że na czarterze jachtu nie da się zarobić? Owszem, da się. Aby jednak oszacować opłacalność tego rodzaju inwestycji, trzeba podejść do sprawy rzetelnie, rozważając po kolei kluczowe kwestie związane z wynajmem łodzi.
Finansowanie
Teoretycznie opcji jest kilka – w praktyce najlepszą formą zakupu jachtu jest gotówka. Inne rozwiązania, jak np. leasing, są znacznie mniej opłacalne, bo łódź to nie jest towar tak popularny, niż np. samochód. Oznacza to, że oprocentowanie jest wyższe, niż w przypadku aut.
Przy kupnie łodzi za gotówkę okres zwrotu inwestycji wynosi około 8 lat. Po tym czasie jacht zarobi już na siebie i jeśli wówczas zostanie sprzedany, cała otrzymana za niego suma stanowi czysty zysk. Warto jednak podkreślić, że po ośmiu latach wart jest około 40% pierwotnej ceny zakupu.
Obłożenie
Oszacowanie tego, przez ile dni w roku znajdą się chętni na daną jednostkę, może być niekiedy problematyczne. Zależy ono od wielu czynników, takich jak pogoda, sytuacja światowa, specyfika danego akwenu, czy długość sezonu żeglarskiego.
Ogólnie można jednak przyjąć, że 80% wynajmu od maja do października to jest bardzo dobre obłożenie dla jachtu. I właśnie przy takim założeniu jednostka zwróci się po wspomnianych wyżej 8 latach. Jeśli z jakiegoś powodu chętnych na czarter będzie mniej – okres zwrotu ulegnie wydłużeniu.
Przychody z czarteru
Należy pamiętać, że cena rezerwacji jachtu umieszczona na stronie internetowej to nie jest cena transakcyjna, tylko wyjściowa. Innymi słowy, niemal zawsze trzeba będzie ją nieco obniżyć, bo aby znaleźć klientów, konieczne jest stosowanie upustów (np. first/last minute itp.).
Agent zajmujący się wynajmem łodzi również pobierze swoją marżę, która zwykle wynosi 15-20%. Do tego dochodzą inne koszty:
- nakłady na obsługę bazy,
- ubezpieczenie,
- amortyzacja,
- bieżące naprawy.
Biorąc to wszystko pod uwagę, można przyjąć, że do rąk właściciela łodzi trafi około 40-50% ceny widocznej na stronie internetowej.
Warto czy nie?
Zakup własnego jachtu powinien być dokładnie przemyślany. Nie należy dokonywać tego typu transakcji pod wpływem chwilowego impulsu.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto natomiast zrobić dokładne rozpoznanie rynku, poznać koszty (sprzedaż jachtów używanych od armatorów: www.brokernavigator.pl), ceny oraz specyfikę danego akwenu. Z pewnością zarabianie na czarterach to bardzo ciekawa forma lokowania kapitału i choćby z tego powodu warta jest ona rozważenia.