Doładowanie jest to dostarczanie do cylindra silnika spalinowego powietrza o zwiększonej gęstości. Umożliwia to spalenie większej dawki paliwa, a tym samym uzyskanie większego średniego ciśnienia użytecznego. Zasadniczym celem doładowania jest więc zwiększenie mocy silnika bez zmiany prędkości obrotowej, objętości skokowej lub liczby cylindrów silnika.
Doładowanie realizuje się najczęściej za pomocą turbozespołu (turbosprężarki) i nazywa się turbodoładowaniem. Turbozespół to sprężarka umieszczona na wspólnym wale z turbiną napędzaną przez gazy spalinowe silnika. Silniki turbodoładowane oznaczane są symbolem TD, turbodoładowane z wtryskiem bezpośrednim symbolem TDI.
W takim silniku do każdego cylindra podawane jest powietrze o pewnym nadciśnieniu, nazywanym ciśnieniem doładowania. W zależności od jego wartości rozróżnia się doładowanie: niskoprężne, średnioprężne, wysokoprężne. W silniku niedoładowanym, czyli w wolnossącym, powietrze zasysane jest do cylindra na skutek przemieszczającego się tłoka od górnego do dolnego martwego położenia.
Przyrost mocy wynikający z zastosowania doładowania określa się stopniem doładowania STD w procentach. Na przykład stopień doładowania równy 50% oznacza, że moc silnika wskutek doładowania wzrosła o 50%. Jeśli przyjąć na przykład silnik podstawowy o mocy 100 KM to po doładowaniu będzie miał 150 KM, w przypadku stopnia doładowania 100%, miałby moc 200 KM. Oczywiście coraz wyższy stopień doładowania wymaga coraz wyższego ciśnienia doładowania. Doładowanie silników z uwzględnieniem STD = 30% nie wymaga wzmacniania elementów układu korbowego, bez obawy zmniejszenia ich trwałości. W każdym innym przypadku silniki konstruowane są od podstaw, jako silniki doładowane z koniecznością chłodzenia powietrza doładowującego oraz chłodzenia tłoków natryskiem oleju od wewnątrz. Muszą być ponadto wzmocnione przekroje układu korbowego, śrub głowicowych i innych w celu utrzymania niezmniejszonego okresu między naprawami silnika.
Na zakończenie chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że w napędach jachtów doładowuje się silniki z zapłonem samoczynnym, czyli silniki Diesla. W innych zastosowaniach silników, szczególnie w napędach samochodów, coraz częściej oprócz silników z zapłonem samoczynnym, doładowuje się także silniki z zapłonem iskrowym.