Jesteś miłośnikiem jachtów żaglowych i nie ma dla Ciebie niczego piękniejszego niż żaglówki na wietrze? To wszystko sprawia, że marzysz o posiadaniu własnego jachtu żaglowego? To zanim zdecydujesz się na zakup swojej pierwszej żaglówki, pamiętaj o pięciu najważniejszych kwestiach, które będziesz musiał wziąć pod uwagę przy jej zakupie:
- czy jacht będzie wykorzystywany do rejsów czy wyścigów;
- upewnienie się, że Twój jacht żaglowy może podróżować do wszystkich miejsc, które chcesz odwiedzić;
- czy jacht będzie czarterowany czy do Twojego prywatnego użytku;
- określenie „zabawek wodnych”;
- wybór pomiędzy jachtem używanym a nowym.
Jaki rodzaj żeglarstwa chcesz uprawiać – rejsy czy wyścigi?
Żaglówki służące do wyścigów i rejsów mają unikalny zestaw cech i specyfikacji i często występują w bardzo różnych przedziałach cenowych. Jachty o wysokich osiągach są często bardziej zaawansowane technicznie i trudniejsze w żegludze, co wymaga większej liczby załogi i inwestycji. To powinno być brane pod uwagę. Obecnie większość jachtów żaglowych projektuje się z myślą o osiągach lub zdolnościach żeglarskich. Dobrym przykładem są duże jachty Perini Navi. Większość klientów decyduje się kupić coś, co jest przeznaczone głównie do rejsów, ale ma możliwość pływania również w regatach.
Gdzie planujesz żeglować?
Miejsca, w które chcesz pożeglować, jest głównym czynnikiem przy zakupie każdego jachtu, a zwłaszcza jachtu żaglowego. Głębokość stępki jest ważnym czynnikiem przy rozważaniu pożądanego miejsca do żeglowania.
Na przykład wielu właścicieli dużych jachtów po raz pierwszy kupuje jachty żaglowe w celu okrążenia Ziemi. Oznacza to długoterminowe planowanie niezawodnej inżynierii i łatwej konserwacji, aby przemierzać duże przestrzenie oceanu.
Natomiast, jeśli zamierzasz spędzać dużo czasu żeglując po płytkich wodach, musisz wziąć pod uwagę zanurzenie jachtu. Jeśli zatem zdecydujesz się na stępkę stałą, zanurzenie 4,75 m jest w przybliżeniu optymalne, umożliwiając jachtowi zawinięcie do najpopularniejszych portów na świecie. Jeśli chcesz podnieść kil, będziesz musiał wziąć to pod uwagę w niemałych kosztach budowy nowego jachtu.
Zamierzasz wyczarterować swój jacht, czy będzie on prywatny?
Jachty wchodzące na rynek czarterowy muszą spełniać inne wymagania techniczne niż te wykorzystywane wyłącznie do żeglugi prywatnej. Jachty zaprojektowane stricte pod właściciela mogą okazać się niekonkurencyjne na rynku czarterowym. Ponadto, jacht, który został dostosowany do eksploracji północnego Atlantyku, nie będzie dobrze prosperować na Morzu Śródziemnym.
Pamiętaj bowiem, że rynek jachtów żaglowych jest prawie przeciwieństwem rynku jachtów motorowych, ponieważ większość z nich jest prywatna. To, czy planujesz czarter jachtu, jest ważną kwestią od początku procesu zakupu jachtu żaglowego.
Ważnym czynnikiem jest również zakwaterowanie załogi. Większość jachtów żaglowych ma jeden pokład, więc interakcja z załogą jest często nieunikniona, a poziom usług jest zwykle bardziej nieformalny, po prostu ze względu na dostępną przestrzeń i udogodnienia.
W co wyposaża się żaglówki np. sprzęt do nurkowania, może decydować o ich wielkości
Nie zobaczymy jachtów żaglowych z dużą ilością „zabawek wodnych”, ponieważ na ogół nie ma na nie po prostu miejsca. Zabawki, które zwykle widujemy, to skutery wodne, elektryczne deski surfingowe i tym podobne.
Jakie są zalety i wady używanych i nowych jachtów żaglowych?
Przy różnych czasach realizacji, kosztach i opcjach dostosowywania, różnica między każdym typem nowego i używanego jachtu jest spójna, ale jachty żaglowe mają swoje szczególne zalety i wady.
Niektórzy z klientów, z którymi pracuję, doceniają pochodzenie jachtu żaglowego. Dość często mają dużo nostalgii do żaglówek, które mają 30 lat i kilka razy okrążyły świat. Oczywiście jachty żaglowe mają inne obszary zużycia niż jachty motorowe, a dla niektórych właścicieli nowa łódź ze świeżym ożaglowaniem i żaglami jest tym, czego chcą.
Dużą zaletą zakupu używanego jachtu żaglowego jest oczywiście cena. Z drugiej strony „kupujesz” problemy poprzedniego właściciela. Technologia rozwija się tak szybko, zwłaszcza jeśli chodzi o takielunek, maszty i żagle, że kupując dziesięcioletni jacht ryzykujesz pozostawanie w tyle za krzywą technologiczną.