Przez wiele lat Olsztyn popełniał grzech wielu polskich miast i praktycznie nie zauważał, że znalazł się nad wodą. Rozwijał się w najlepsze w oderwaniu zarówno od mniejszych jak i największego z otaczających go jezior - j. Ukiel (Krzywe). Któregoś pięknego - szczególnie dla żeglarzy dnia, jezioro - prawdopodobnie bardzo już zdesperowane, stanęło na trasie czyjegoś spaceru i nareszcie zostało zauważone.
Gmina Olsztyn zastanowiła się nad dotychczasowym postępowaniem i w 2010, razem z tamtejszym OSiRem ogłosiła otwarty konkurs na zagospodarowanie brzegów jeziora Krzywego, organizatorem którego został olsztyński SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich). Już na tym wczesnym etapie, miastu należą się duże gratulacje za wybór formy - po pierwsze w konkursie uczestniczyć mogły wszystkie zainteresowane i dopuszczone pracownie, po drugie głównym kryterium stała się faktyczna wartość projektowanego obiektu, a nie jego cena. Do tego należy jeszcze dodać poprzedzające konkurs mocne punkty: rozległe konsultacje społeczne, w których jako doradca Prezydenta uczestniczył również Karol Jabłoński oraz osobę Przewodniczącego jury konkursu, mianowicie Prof. arch. Stefana Kuryłowicza - ikonę i ogromny autorytet polskiej architektury... To zwyczajnie musiało się skończyć dobrze.
Misją Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Ukiel” jest zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańcom Olsztyna i jego gościom oraz zapewnienia coraz bardziej urozmaiconych form relaksu, wypoczynku i możliwości rywalizacji sportowej w trakcie organizowanych imprez. Obiekty Centrum powstały w ramach realizacji inwestycji pn. „Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym w Olsztynie". To obecnie najnowocześniejszy na Warmii i Mazurach kompleks sportowo-rekreacyjny, zlokalizowany nad największym olsztyńskim jeziorem. Obejmuje swoim zasięgiem aż trzy tereny i trzy obiekty istniejące na mapie Olsztyna, od lat powiązane z rekreacją, odpoczynkiem nad wodą oraz żeglarstwem zarówno wodnym jak i lodowym. Tereny byłej Plaży Miejskiej przy ul. Jeziornej, Przystani Kajakowej przy ul. Jodłowej oraz dawnej Bazy Sportów Wodnych przy ul. Sielskiej zyskały nowe, szczęśliwe życie dzięki gigantycznej wręcz inwestycji.
Cały artykuł przeczytasz w Jachtingu Motorowym 9-10/2015. Wersja online dostępna tutaj w cenie 14.40 PLN.