Różnią się one znacznie od pomp tłokowych, ponieważ zamiast wielu tłoków mają zwykle jeden lub dwa tłoki, które za pośrednictwem tzw. rozdzielacza doprowadzają odpowiednio odmierzone dawki paliwa do króćców pompy i dalej do wtryskiwaczy wszystkich cylindrów silnika. Są one stosunkowo małe i nie wymagają tylu regulacji co pompy tłokowe.
W pompach rozdzielaczowych głównym elementem roboczym jest rozdzielacz, którego schemat działania widoczny jest na rys. 1. W chwili kiedy wirnik rozdzielacza (1) znajduje się w położeniu jak na rysunku 1a, paliwo z kanału dozującego (4) obudowy (głowicy) rozdzielacza (3) płynie kanałami zasilającymi (5 i 8), znajdującymi się w wirniku do przestrzeni między tłokami (2). Tłoki na skutek działania ciśnienia napływającego paliwa (paliwo tłoczone jest przez pompę podającą) oddalają się od siebie i przestrzeń między nimi napełnia się paliwem. Tłoki te mają postać rolek o średnicach od 4,5 mm do 10 mm.
Podczas gdy rotor, napędzany przez wał pompy połączonej z silnikiem spalinowym, obraca się dalej, następuje tłoczenie paliwa na skutek zbliżania się do siebie tłoków (2), pod działaniem popychaczy rolkowych toczących się po krzywce, co widoczne jest na schemacie budowy rozdzielacza pompy silnika czterocylindrowego (rys. 2). Po obrocie rotora o określony kąt, kanał rozdzielający (6) w rotorze napotyka kanał wtryskowy (7) w cylindrze rozdzielacza (3), którym paliwo pod wysokim ciśnieniem płynie przez zawór tłoczący w króćcu pompy i dalej do wtryskiwacza danego cylindra silnika. Oczywiście takich kanałów wtryskowych (7) w cylindrze rotora jest tyle, ile cylindrów silnika spalinowego. Widać to wyraźnie na rys. 2. W omawianej pompie inaczej niż w pompie rzędowej regulowana jest dawka paliwa wtryskiwana do silnika. Odbywa się to za pomocą zaworu dawkującego (5), widocznego na rysunku przedstawiającym przekrój pompy (rys. 3).
Przeczytaj ten artykuł oraz inne w JM 6/2014 za jedyne 14,4 PLN