TROCHĘ faktów historycznych
Znaczący skok technologiczny przyniosło dopiero odkrycie pod koniec XVIII w. naturalnego kauczuku pochodzącego z soku drzew kauczukowych (Hevea brasiliensis). Kauczuk został zastosowany przez szkockiego chemika Charlesa Macintosha do impregnacji tkanin w 1823 r. Z materiałów tych szyto głównie płaszcze przeciwdeszczowe. Kolejnym wynalazkiem była wulkanizacja kauczuku odkryta przez Charlesa Goodyeara w 1838 r. Wzrastające zapotrzebowanie na naturalny kauczuk pociągnęło za sobą odkrycie innych roślin, których sok zawierał lateks: drzewa gumowego (Castilla elastica; Panama), gutaperki (Palaquium gutta; Malaje), balaty (Mimusops globasa; Brazylia), figowca sprężystego (Ficus elastica; Indie), z którego pozyskiwano kauczuk assamski, czy manioku kauczukodajnego (Manihot glaziovii; Brazylia) i mniszka gumodajnego kok sagiz (Taraxacum kok-saghyz), uprawianego w ZSRR, USA, a nawet w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej,
kiedy przemysł niemiecki miał utrudniony dostęp do naturalnego kauczuku. Także w USA podczas wojny uprawiano kauczukodajną gwajulę srebrzystą (Parthenium argentatum) oraz Chrysothamnus nauseosus, nazywaną Chamisa. Jednak do dzisiaj głównym światowym dostawcą lateksu są kauczukowce Hevea brasiliensis.
Pierwsze łodzie pneumatyczne powstały w 1839 r. W 1844 r. wyprodukowano pneumatyczne łodzie dla wypraw polarnych. W USA w 1848 r. przyjęto na wyposażenie wojsk saperskich pneumatyczne pontony stosowane później podczas wojny secesyjnej. Po raz pierwszy łódź pneumatyczną w roli statkowej łodzi ratunkowej wykorzystano w 1863 r. W 1867 r. przepłynięto Atlantyk na pneumatycznej tratwie zbudowanej z trzech rurowych pływaków, co zajęło załodze 51 dni. W 1909 r. Ole Evinrude wynalazł silnik zaburtowy nadający się doskonale do napędu łodzi pneumatycznych. W tym samym roku Fritz Hofmann opracował technologię wytwarzania syntetycznego kauczuku i powstała niemiecka buna. W 1926 r. opracowano przemysłową technologię wytwarzania PCV (polichlorku winylu).
W 1930 r. firma Du Pont opracowała technologię wytwarzania neoprenu (polichloroprenu), w 1952 r. hypalonu (polietylen chlorosulfonowany), a w 1965 r. kevlaru. W 1950 r. Alain Bombard zastosował w łodzi pneumatycznej silnik przyczepny i sztywne podłogi. W roku 1952 jako pierwszy przepłynął samotnie Atlantyk na pneumatycznej
łodzi (pontonie) firmy Zodiac o długości 4,6 m (65 dni podróży). Eksperymentowano też z napełnianiem komór pneumatycznych za pomocą sprężonego powietrza, dwutlenku węgla, azotu, gazów spalinowych z silnika lub specjalnego pironaboju. Gwałtowny rozwój chemii spowodował powstanie wielu nowoczesnych elastomerów odpornych na rozpuszczalniki, promienie UV, a także na ścieranie. Dodatkową ważną ich cechą jest nieprzepuszczalność gazów (gazoszczelność). Z materiałów tych robione są wielowarstwowe tkaniny powlekane, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością.
Zainteresował Cię ten artykuł? Cały tekst przeczytasz w Jachtingu Motorowym 8/2012.