Dziś w naszych podróżach dookoła Sardynii z Charter Navigator udajemy się do Cagliari, największej miejscowości na wyspie, określanej jako jej stolica. Otoczone lagunami nadmorskie Cagliari ma 158 tys. mieszkańców i, jest największym tutejszym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Miasto ma bujną i długą historię i spodoba się wszystkim miłośnikom zabytków.
Swój początek Cagliari zawdzięcza Fenicjanom, którzy podczas swych podróży handlowych rzucali kotwice w Golfo degli Agneli (Zatoka Aniołów), nad którą leży obecne Cagliari. Teraz zatoka nosi miano Golfo di Cagliari. Założone w VIII-VII w. p. n. e. zostało następnie rozbudowane przez Kartagińczyków. W czasach rzymskich kwitło stanowiąc ważne miejsce na szlakach żeglugowych między zachodnimi a wschodnimi rejonami Morza Sródziemnego niestety po upadku cesarstwa, Cagliari weszło w długi okres stagnacji.
We wczesnym średniowieczu Wandalowie wyznający arianizm opanowali Cagliari, by w sto lat później zostać z niego wygnanymi przez władców Bizancjum. W jakiś czas po tym na wyspie pojawili się Saraceni, po nich nad Cagliari zapanowali rządzący republiką Pizy, po jej upadku wyspa i miasto dostały się w ręce Hiszpanów. W czasach nam bliższych, po pokoju w Utrechcie władzę nad Sardynią zaczęła sprawować dynastia sabaudzka.
Burzliwa historia spowodowała, że zetkniemy się tu z bogatą mieszanką kultur, a ślady tego znajdziemy także w architekturze. Pomimo przebudowy rozpoczętej w połowie XIX wieku, w mieście zachowało się wiele budowli z czasów dawniejszych. O militarnym charakterze Cagliari świadczy zachowana w dzielnicy Castello olbrzymi bastion zbudowany przez Pizańczyków, a także wiele innych budowli o wyraźnie obronnym charakterze, które stawiali Hiszpanie (z tarasu bastionu roztacza się piękna panorama na morze, laguny, Diabelskie Siodło i góry). Dzielnica Castello to serce miasta i tutaj znajdziemy jego największe atrakcje, wliczając w to np. pałac Boyl, Wieżę Słonia czy katedrę Cagliari. Z kolei miłośnicy muzeów koniecznie powinni odwiedzić Cittadella dei Musei, jeden z najważniejszych zespołów muzealnych na wyspie, w którego skład wchodzą m. in. Narodowe Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Etnograficzne.
Cagliari jest jednocześnie wielkim, bardzo ruchliwym portem handlowym i głównym portem pasażerskim Sardynii. Najbliżej portu i najmocniej z nim związana jest, niegdyś otoczona murami obronnymi, dzielnica Marina. Miejsce to obecnie niezbyt bogate, ale tętniące życiem, pełne restauracyjek i barów, oferujące świeże ryby i owoce morza. Panuje w niej prawdziwie portowa atmosfera.