Benzyniak to żargonowa nazwa silnika z zapłonem iskrowym (ZI) nazywanego, szczególnie przez niemców, silnikiem Otta od nazwiska jego wynalazcy.
Ropniak to z kolei żargonowa nazwa silnika z zapłonem samoczynnym (ZS) popularnie nazywanego Dieslem od nazwiska jego wynalazcy.
Odmienność zasady działania tych dwóch silników, poza oczywiście różnymi obiegami termodynamicznymi (wykresami pracy) charakteryzuje się innymi sposobami regulacji obciążenia. A co to znaczy obciążenie? Najprościej to zwiększanie lub zmniejszanie „gazu” za pomocą manetki na stanowisku sternika.
W silniku ZI mamy do czynienia z ilościową regulacją obciążenia, zaś w silniku ZS z jakościową regulacją obciążenia. Na czym więc polegają wspomniane odmienności w postaci regulacji obciążenia?
Regulacja ilościowa obejmująca silniki ZI polega na tym, że ilość mieszanki paliwowo-powietrznej dostarczanej do silnika reguluje się za pomocą przepustnicy (klapy) umieszczonej w kanale dolotowym, takiej jak stosowano w gaźnikach Jej działanie można porównać do działania kranu w instalacji domowej; odkręcanie i dokręcanie kranu reguluje ilość wypływającej wody.
Regulacja jakościowa obciążenia silnika ZS oznacza, że ilośc wprowadzanego do cylindra paliwa może być zmieniana według potrzeb przez zmianę wielkości wtryskiwanej dawki paliwa (to jest to zwiększanie lub zmniejszanie „gazu”) z pozostawieniem niezmiennej ilości powietrza. Ale trzeba tu zaznaczyć, że taką regulacją charakteryzują się także nowoczesne silniki z zapłonem iskrowym i bezpośrednim wtryskiem benzyny (GDI) – Gazoline Direct Injection.