Do niedawna, pod względem ilości i jakości marin, Chorwacja ustępowała takim państwom jak Hiszpania, Włochy czy Francja. Sytuacja jednak uległa zmianie - w ciągu ostatnich 30 lat powstało wiele nowych miejsc postojowych, a ich właściciele skupili się na podnoszeniu standardu, aby dogonić zachodnich sąsiadów. Co roku, powstają tam nowe mariny, co czyni chorwackie wybrzeże prawdziwym rajem dla żeglarzy. YACHTIC podpowiada, co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się zacumować w którejś z nich.
Dogodna lokalizacja
Chorwacja może poszczycić się ilością kilkudziesięciu większych lub mniejszych marin, które oferują ok. 16000 miejsc na wodzie. Większość z nich jest ulokowanych bardzo blisko siebie, w odległości nie większej niż 10 mil morskich. Zależy to od konkretnego miejsca - najmniej marin znajdziemy na wyspach i wysepkach, najwięcej z kolei na wybrzeżu półwyspu Istria oraz w Zadarze i okolicach. W każdym razie, podczas żeglowania po Adriatyku, znalezienie miejsca postojowego, nawet w szczycie sezonu, nie powinno być większym problemem.
Mariny prywatne i miejskie
W większości nadmorskich miejscowości znajdują się porty zarządzane przez władze województw. Ich zaletą jest przeważnie niska cena i dobre umiejscowienie. Bywa, że brakuje w nich prądu, wody lub toalet, lecz ta sytuacja również ulega zmianie na lepsze. W wielu znajdziemy dostęp do bezpłatnej sieci WiFi. Konkurencją dla nich są mariny prywatne. Większość z nich znajduje się w rękach sieci ACI, która oferuje pełne zaplecze w postaci toalet, pryszniców czy prądu, a także możliwość rezerwacji miejsca online. Wszystko jednak ma swoją cenę, i za postój w takiej marinie można zapłacić dość sporo, bo 50-70€, w zależności od rozmiarów jednostki. Część marin pozostaje w rękach mniejszych, prywatnych właścicieli, którzy nierzadko dzierżawią je od miasta. Tutaj ceny kształtują się różnie, jednak mariny te cieszą się dobrą renomą.
Błękitna flaga
Poszukując mariny, w której chcemy się zatrzymać, warto wybierać te, które posiadają Błękitną Flagę. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest za jakość wody w marinie, prowadzoną przez nią edukację ekologiczną oraz za zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i oferowanych usług. Zatrzymując się w miejscu, które może poszczycić się Błękitną Flagą, mamy pewność, że jest ono nie tylko przyjazne środowisku, ale także żeglarzom.
Wybierając się na rejs jachtem w Chorwacji, nie musimy specjalnie martwić się o mariny. Kraj ten stał się europejskim liderem pod względem jakości portów, dzięki czemu jest tak lubianym celem podróży wielu miłośników jachtingu.