Na początku roku 2017 wejdą na rynek nowe silniki z zapłonem samoczynnym serii D-Line o mocach 90, 103, 124 i 155 kW dedykowane jachtom wypornościowym.
Będą to cztero i sześćciocylidrowe silniki o stopniu sprężania 18 i znamionowej prędkości obrotowej 2400 obr/min, wyposażone w mechaniczne przekładnie redukcyjno-nawrotne z hydraulicznym sterowaniem firmy ZF Marine. Parametry i dobre rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne silników wskazują, że będą to niezawodne i trwałe napędy.
Z nowoczesnych i ciekawszych rozwiązań jakie zastosowano należy wymienić innowacyjną pokrywę chłodzoną wodą do redukcji ciepła i hałasu, a także układ wtryskowy Common Rail, który coraz częściej pojawia się w napędach jachtowych.
Wymieniona pokrywa, wykonana ze stopu lekkiego, umieszczona jest nad głowicą silnika. Pochłania ona ciepło od silnika, które następnie odprowadza woda przepływająca przez rurę chłodzącą połączoną z pokrywą. A wszystko to w tym celu żeby obniżyć temperaturę pomieszczenia silnikowego i tym samym, w wyniku lepszego napełniania silnika świeżym powietrzem, uzyskać poprawę parametrów pracy silnika. Jak już wspomniano następuje też redukcja hałasu. Według Firmy VETUS można obniżyć temperaturę pomieszczenia silnikowego nawet o 15oC. Ponoć żaden z producentów silników jachtowych nie stosuję podobnego rozwiązania.
Układ wtryskowy Common Rail to najnowocześniejszy system zasilania silników z zapłonem samoczynnym, który pojawił się na rynku na przełomie lat 1997 i 1998 w samochodach osobowych Alfa Romeo i Mercedes. Dzięki niemu można było zacząć budować wysokoobrotowe, sprawniejsze, cichsze i stosunkowo lekkie silniki. Charakterystyczną cechą układu wtryskowego Common Rail jest wspólny kolektor dla wszystkich wtryskiwaczy, w którym magazynowane jest paliwo pod bardzo wysokim ciśnieniem (2000 atmosfer i więcej) dostarczane z wysokociśnieniowej pompy. Kolektor połączony jest przewodami paliwowymi z wtryskiwaczami, w których umieszczone są elektromagnetyczne lub piezoelektryczne zawory. One po otrzymaniu impulsów prądowych otwierają się na skutek czego paliwo przepływa do rozpylaczy i następuje jego wtrysk do komór spalania silnika.
ZapiszZapisz