Jak zapewne wiecie, aby nasz jacht zachował swój urok na długie lata, konieczna jest jego systematyczna pielęgnacja. Jak z samochodem - musimy go systematycznie czyścić, dokonywać przeglądów technicznych, drobnych napraw i sezonowo zmieniać opony. Dziś YACHTIC przygotował dla Was krótki poradnik, który przypomni Wam dlaczego trzeba dbać o każdą część swojego jachtu.
Mycie pokładu to nieodłączna część każdego rejsu. Opłukujemy go przede wszystkim z soli, ale także z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Jeśli jednak chodzi o dno, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo jak wyczyścić coś, co znajduje się pod powierzchnią wody?
Dlaczego w ogóle czyścić dno?
Regularne oczyszczanie dna to konieczność - podczas zanurzenia w wodzie pełnej żywych organizmów nasz jacht zyskuje dodatkowych “pasażerów”, w postaci glonów i porostów, którzy niekorzystnie wpływają zarówno na samo pływanie, stan techniczny jachtu, jak i jego estetykę. Jeśli jacht znajduje się w ciągłym ruchu, to powyższe organizmy mają utrudnione zadanie. Jeśli jednak jacht przez dłuższy czas stoi, to jego dno jest dla nich bardzo atrakcyjnym “kąskiem”, do którego przyczepiają się i wżerają w zewnętrzną powłokę, powodując wiele szkód, na przykład mikropęknięcia, które niezreperowane mogą doprowadzić do kosztownych napraw. Jeśli więc nie chcesz tracić kilku knotów i pieniędzy potrzebnych na renowację, lepiej porządnie i regularnie czyść dno swojej motorówki.
Jak i kiedy czyścić dno jachtu?
Specjaliści sugerują, by czyścić dno przed i po każdym rejsie. Jak wiadomo jednak nie jest to takie proste, zwłaszcza w przypadku większych, ciężkich jachtów. Wyciąganie ich z wody oraz ponowne wodowanie może okazać się nie tylko czasochłonne, ale także kosztowne. Niemniej jednak czyszczenie powinno odbywać się możliwie jak najczęściej, zwłaszcza jeśli jacht ma długie postoje.
Po wyjęciu jachtu z wody należy dokładnie usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia z dna. Jeśli czyścimy je często, zazwyczaj wystarczy gąbka i szczotka z twardym włosiem. Jeśli jednak jest ono silnie zabrudzone i porośnięte lub jeśli jacht jest duży, ciężki i nie może być zbytnio przechylany - konieczne będą specjalistyczne narzędzia, które ułatwią całą pracę.
Jak zabezpieczyć dno jachtu?
Po dokładnym oczyszczeniu obowiązkowe będzie odpowiednie zabezpieczenie powierzchni naszego jachtu. W tym celu używa się specjalnych farb antifouling, czyli antyporostowych. Wybierając najlepszą z nich należy sugerować się przede wszystkim materiałem naszego kadłuba, ale także tym, jakiego rodzaju glony i porosty występują w wodach, po których pływa nasz jacht motorowy. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na częstotliwość “pływalności” naszego jachtu oraz sposób jego wykorzystywania.