Będą to dwa, połączone ze sobą najgłębsze jeziora w Polsce, wielkości Gopła każde. Planujemy utworzenie pięknych plaż, portu jachtowego, a nawet zatopienie pewnych atrakcji dla pasjonatów nurkowania. Przewiduje się, że całkowita powierzchnia lustra wody na Polu Bełchatów i Szczerców wyniesie około 3890 ha - mówi Onetowi Marek Włóka, wiceprezes zarządu PGE GiEK
Objętość zbiorników wodnych ma wynosić ponad 3 mld m sześc. Maksymalna miejscowa głębokość zbiornika wodnego 205 m, a średnia głębokość to około 79 m. Jezioro ma być efektem ubocznym prac górniczych prowadzonych obecnie przez PGE na terenach Pola Bełchatów i Pola Szczerców. Po zakończeniu działalności, jak zapowiada spółka wyrobiska poddane zostaną rekultywacji w postaci stworzenia zbiorników wodnych, które przyczynić się mają do rozwoju regionu.
Jak zapowiada i obiecuje spółka, poszczególne funkcje zbiornika zostaną tak rozmieszczone w terenie, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał krajobrazu poeksploatacyjnego dla uatrakcyjnienia terenu. PGE planuje otworzyć także centrum sportowo-rekreacyjne i kulturowe. Centrum to będą tworzyć nie tylko powstałe zbiorniki, ale również obiekty sportowe - muzeum górnictwa, ośrodek konferencyjny z zapleczem wystawienniczym, tereny o funkcjach parkowo–rekreacyjnych, ścieżki spacerowe i rowerowe.
Całość inwestycji zdecydowanie nie należy do prostych - tak duży i głęboki zbiornik pokopalniany nigdy jeszcze nie powstał. W tej skali nikt przed PGE tego nie robił. Przy takiej skali problemem jest wszystkio ale przede wszystkim pozyskanie ogromnych ilości wody. Dużym wyzwaniem jest również przemieszczanie ogromnych ilości mas ziemnych, związane z wypłycaniem głębokich wyrobisk poeksploatacyjnych.
Na efekty prac przyjdzie poczekać jeszcze długo - prace na Polu Bełchatów rozpoczną się w 2020, na Polu Szczerców natomiast w 2040. Jeżeli jednak plan rekultywacji dojdzie do skutku zarówno Jezioro Śniardwy, jak i Jezioro Hańcza zostaną zdetronizowane przez zbionik sztuczny, który z punktu widzenia żeglarzy przedstawiał będzie ogromny potencjał
fot. pgegik.pl
inf. PGE | Onet