Benzyna i olej napędowy nie są jedynymi paliwami, którymi zasilane są silniki spalinowe. Silniki te mogą być zasilane również gazami. Są to: gaz ziemny nazywany również błękitnym paliwem oraz gaz propan-butan. Gaz ziemny zbiera się w skorupie ziemskiej często pod wysokim ciśnieniem. Występuje on w skorupie ziemskiej samodzielnie lub towarzyszy pokładom ropy naftowej lub węgla. Głównym składnikiem gazu ziemnego (około 95 – 97%) jest metan – wzór chemiczny CH4. Oprócz niego mogą występować niewielkie ilości etanu, propanu, butanu i innych związków organicznych oraz mineralnych.
Gaz ziemny występuje na rynku w dwóch postaciach oznaczanych symbolami CNG – Compressed Natural Gas oraz LNG – łiquefied natural Gas. Gaz propan- butan oznaczany jest natomiast symbolem: LPG – Liquefied petroleum Gas.
Gaz CNG, to sprężony gaz ziemny do 20MPa (megapaskali), mający dużą liczbę oktanową wynoszącą około 130, a więc ma dużą odporność na spalanie detonacyjne. Jego temperatura samozapłonu wynosi, około 537oC, w razie wycieku gaz ten szybko się rozprasza nie grożąc wybuchem. Jest paliwem ekologicznym, gdyż zawiera niewiele węgla, a więc i niewiele dwutlenku węgla w spalinach.
LNG to z kolei gaz ziemny, który w wyniku schłodzenia do temperatury minus 163oC przechodzi w stan ciekły zmniejszając swoją objętość około 600 razy. Gaz LNG można dość tanio transportować na duże odległości drogą morską w cysternach kriogenicznych.
LPG, to gaz propan – butan, znany w Polsce jako auto gaz sprzedawany w butlach jako gaz ciekły. Uzyskiwany jest z gazu ziemnego oraz w procesie rafinacji ropy naftowej. Przejście z fazy lotnej do ciekłej odbywa się ze wzrostem ciśnienia. Powszechnie znany jest jako paliwo do kuchenek gazowych i ogrzewania. LPG w przeciwieństwie do LNG jest łatwo palny. Jest on nawaniany w celu identyfikacji nieszczelności instalacji gazowych.
W jachtingu, do tej pory, stosowany jest gaz propan – butan do zasilania niektórych silników zaburtowych. Gaz ziemny natomiast coraz częściej do zasilania silników samochodów ciężarowych oraz okrętowych.