Napędy spalinowo-elektryczne nazywane są również napędami hybrydowymi (łac. Hybryda = mieszaniec). W napędzie takim występują dwa źródła energii (mocy): silnik spalinowy Diesla i silnik elektryczny. Mogą być wykorzystywane obydwa źródła naraz lub każde z osobna w zależności od rozwiązania technicznego napędu. Klasycznym napędem spalinowo-elektrycznym jest napęd szeregowy (szeregowy napęd hybrydowy). W okrętownictwie określany jest jako napęd Diesel-elektryczny. Śruba 7 napędzana jest bezpośrednio za pomocą silnika elektrycznego 3, zasilanego prądem z prądnicy 2, napędzanej za pomocą silnika spalinowego Diesla 1. Silnik Diesla z prądnicą tworzą agregat prądotwórczy. Przemiennik napięcia 4 przetwarza energię elektryczną dla uzyskania odpowiednich parametrów prądu zasilającego silnik elektryczny 3. W dużych siłowniach może być kilka zespołów prądo-twórczych. Przeniesienie mocy z silnika spalinowego do śruby napędowej odbywa się za pomocą przekładni elektrycznej, która składa się z prądnicy 2 i silnika elektrycznego 3. Moc przekazywana śrubie napędowej pochodzi wyłącznie z silnika elektrycznego.
Silnik elektryczny może być przez pewien czas zasilany z akumulatorów. Ładowanie akumulatorów odbywa się podczas pracy agregatu prądotwórczego. Stosowanie przekładni elektrycznych umożliwia zastosowanie do napędu jednostki dowolnej liczby silników spalinowych. Siłownia tego typu może być usytuowana w dowolnym miejscu kadłuba. Linia wału ze względu na niewielkie oddalenia silnika elektrycznego od śruby może być bardzo krótka.
Pojawiające się w jachtingu, wprawdzie bardzo powoli, napędy hybrydowe są w swych odmianach bardziej skomplikowane niż napędy szeregowe. Na drugim rysunku jest schemat takiego napędu hybrydowego nazywanego równoległym. Występujące w nim dwa źródła mocy (energii), czyli silnik spalinowy Diesla i silnik elektryczny, mogą pracować razem lub indywidualnie. Zatem są to dwa źródła bezpośredniego napędu śruby. Energia mechaniczna silnika spalinowego przekazywana jest częściowo poprzez napęd prądnicy do ładowania akumulatorów. Napędy hybrydowe są nowością w jachtingu i pojawiają się ich nieliczne egzemplarze mimo ogromnych zalet, ale niestety w wysokiej cenie. W zależności od rozwiązania napędu hybrydowego można uzyskać zmniejszenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych składników spalin, za pomocą silnika elektrycznego można uruchamiać silnik spalinowy i ładować jachtowe akumulatory, atrakcyjne jest napędzanie jachtu przez pewien czas tylko za pomocą silnika elektrycznego, co szczególnie jest istotne w czasie manewrów portowych i pływania w strefach ciszy. Zastosowanie takiego napędu daje możliwość dowolnej i ciągłej zmiany parametrów współpracy silnika spalinowego i śruby napędowej. Umożliwia uzyskanie dużych momentów obrotowych przy małych prędkościach obrotowych. Jest przydatne w czasie ruszania jachtu, holowania innego jachtu, a także podczas pracy w różnorodnych warunkach zewnętrznych z różnym obciążeniem.
Równoległy napęd hybrydowy zaprezentowany został na tegorocznych (2017) targach Wiatr i Woda w Warszawie przez firmę Marine Works z Gdańska. Produkt ten został doceniony przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, która uznając go za najlepszy wyrób tegorocznych targów przyznała mu nagrodę. Można żywić nadzieję, że napęd ten zagości wkrótce w wielu jachtach.